Posted on / by pureayurveda / in Medytacja

Wpływ muzykoterapii na umysł i ciało

 •   
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Muzyka, była i jest nie raz zagadką, jak działa na umysł i ciało. Siła jej była przedmiotem kilku fascynujących badań w ciągu ostatnich kilku dekad. Naukowcy zagłębiają się w możliwości muzykoterapii w leczeniu zaburzeń czy  pobudzeń umysłu i ciała, a nawet jak pomaga w regeneracji po chorobie. Niektóre z tych badań zostało zleconych przez organizacje National Institutes of Health, aby przyjrzeć się wpływowi muzyki na umysł i ciało.

Jak muzykoterapia wpływa na umysł i cało?

Kiedy muzyka dociera do ucha, jest przekształcana na sygnały elektryczne, które przemieszczają się przez nerw słuchowy do mózgu. Tutaj  część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie dźwięku przejmuje i stymuluje szereg reakcji. Muzyka aktywuje wiele obszarów mózgu, w tym odpowiedzialnych za pamięć, a nawet emocje. Nowe badania ukazują, że aktywuje także regiony ruchowe, które pozwalają na ruch fizyczny. Ponad to, muzyka ma moc tworzenia wspaniałych relacji międzyludzkich, po przez wspólne śpiewanie lub odtwarzanie muzyki a nawet jej tworzeniu.

Co jeszcze muzyka w sobie kryje? Posiada zdolność do łagodzenia niepokoju przed potencjalnymi stresującymi czynnościami. Journal of Advanced Nursing przedstawił raport na temat wpływu muzyki na pacjentów operowanych w ciągu dnia. Niektóre osoby testowane zostały zmuszone do słuchania muzyki w poczekalni przedoperacyjnej. Rezultat był taki, że pacjenci, którzy mieli kontakt z muzyką, mieli znacznie niższy poziom lęku niż ci, którzy nie mogli słuchać muzyki.

Pewien lekarz z Harvard Medical School, Dr Gottfried Schlaug  z uwagą obserwował rozwój mózgu dzieci (w wieku od 6 lat) od momentu, kiedy zaczęli uczyć się gry na instrumencie. Po około 15 miesiącach nauki muzyki odkryto bardzo złożone połączenia w mózgu. Ich układy ruchowe i słuchowe były bardziej rozwinięte niż u dzieci, które nie grały na instrumentach. Badania wskazały, że im dłużej dziecko kontynuowało naukę muzyki, tym silniejsze były te efekty. Dr Schlaug przypuszcza, że akord tworzenia muzyki aktywuje wiele stref w mózgu (słuchowych, motorycznych i wizualnych). Zasugerował również, że można wykorzystać muzykę w leczeniu zaburzeń neurologicznych.

Muzyka w leczeniu bólu

Dr Schlaug jest jednym z tych ciekawych naukowców, którzy zafascynowali się korzystnym wpływem muzyki na ciało i umysł. Obecnie muzykoterapia  jest badana pod kątem wielu możliwych cennych wpływów na umysł i ciało, w tym leczenia niektórych typowych dolegliwości oraz pomagania ludziom w radzeniu sobie z zaburzeniami.

Przewlekły ból

Muzyka jest obecnie wykorzystywana do łagodzenia bólu i rozluźnienia u osób cierpiących na przewlekły ból. Może także pomóc w bólu odczuwanym jako efekt uboczny długotrwałej choroby. W jednym badaniu oceniano skuteczność muzykoterapii (pojedyncza sesja) u pacjentów hospicjum w ciągu trzech miesięcy. Stwierdzono, że muzykoterapia jest pomocna w poprawie komfortu fizycznego, relaksuje, a co najważniejsze pomaga w kontroli bólu.

Udar

Niektóre badania wykazały, że pacjenci z udarem leczeni muzykoterapią wykazywali wyraźną poprawę funkcji motorycznych. Po trzech tygodniach sesji muzykoterapii poprawiły się ich umiejętności motoryczne i ogólne. Ich ruchy stały się płynniejsze, poprawiła się także precyzja i szybkość. Badania dr Schlauga dotyczyły również roli muzyki w logopedii. Wśród pacjentów, u których udar spowodował uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnej za mowę, niektórzy nadal mogli wyśpiewać to, co chcieli powiedzieć. Za pomocą terapii intonacją muzyczną zauważył, że mogą powoli nauczyć się śpiewać proste piosenki. Z czasem inne obszary mózgu zaczęły obsługiwać funkcje związane z mową.

Autyzm

Odtwarzanie muzyki w tle pomaga dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i zaburzeniami uczenia się. Według jednego z badań takie podejście do dzieci z autyzmem działa uspokajająco, pozwalając pozostać im w skupieniu.

Depresja

Muzyka podnosi na duchu. Staje się to jeszcze ważniejsze dla osoby z depresją. Niezależnie od tego, czy chodzi o odtwarzanie muzyki, śpiewanie czy po prostu słuchanie muzyki – wszystkie mają swoje zalety. W jednym badaniu przeanalizowano indywidualne sesje muzykoterapii. Stworzono trzy grupy. Pierwsza, to osóby w wieku produkcyjnym,  druga grupa dorosłych i nastolatków, którzy w przeszłości byli uzależnieni od substancji oraz trzecia to osoby starsze cierpiące na chorobę Alzheimera.  We wszystkich tych trzech przypadkach, wyniki wykazały, że muzyka miała bardzo pozytywny wpływ na badanych.

Choroby serca

Badania pokazują również, że osoby cierpiące na choroby sercowe mogą również odczuć korzyści z muzykoterapii. Terapia muzyką pomaga w obniżeniu ciśnienie krwi, w ustaleniu częstości akcji serca na normalnym poziomie oraz zmniejsza poziom lęku i stresu. Jedno badanie z wdrożeniem muzykoterapii pacjentom z chorobą wieńcową wykazało, że użycie muzyki może zmniejszyć stres i spowodować relaksację nawet po wysiłku fizycznym.

Leczenie onkologiczne

Muzyki można również użyć, aby złagodzić zarówno intensywność, jak i czas trwania bólu, a także zmniejszyć odczuwany niepokój. W niektórych przypadkach można również zmniejszyć wymaganą ilość leku przeciwbólowego. Zaobserwowano to w leczeniu onkologii dziecięcej, w którym zastosowano dobroczynny wpływ muzyki. Stymulowała ona dzieci które przebywały przez długi czas w szpitalach. Pomogło to poprawić relacje z dzieckiem rodzinie, a także pracownikami służby zdrowia, z którymi dziecko miało kontakt.

Wpływ muzykoterapii

Jak widać muzyka, jeśli zostanie wykorzystana jako narzędzie terapeutyczne może zdziałać dużo dobrego. Końcowa gra polega na znalezieniu sposobu na szersze wykorzystanie muzyki, w leczeniu, opieki i opieki paliatywnej.

Literatura:

 1. Cooke, Marie, Wendy Chaboyer, Philip Schluter, and Maryanne Hiratos. “The effect of music on preoperative anxiety in day surgery.” Journal of advanced nursing 52, no. 1 (2005): 47-55.
 2. Schlaug, Gottfried, Andrea Norton, Katie Overy, and Ellen Winner. “Effects of music training on the child’s brain and cognitive development.” Annals of the New York Academy of Sciences 1060, no. 1 (2005): 219-230.
 3. Krout, Robert E. “The effects of single-session music therapy interventions on the observed and self-reported levels of pain control, physical comfort, and relaxation of hospice patients.” American Journal of Hospice and Palliative Medicine 18, no. 6 (2001): 383-390.
 4. Vines, Bradley W., Andrea C. Norton, and Gottfried Schlaug. “Non-invasive brain stimulation enhances the effects of melodic intonation therapy.” The relationship between music and language (2011): 124.
 5. Črnčec, Rudi, Sarah J. Wilson, and Margot Prior. “The cognitive and academic benefits of music to children: Facts and fiction.” Educational Psychology 26, no. 4 (2006): 579-594.
 6. Guetin, Stephane, F. Portet, M. C. Picot, C. Pommié, M. Messaoudi, L. Djabelkir, A. L. Olsen, M. M. Cano, E. Lecourt, and J. Touchon. “Effect of music therapy on anxiety and depression in patients with Alzheimer’s type dementia: randomised, controlled study.” Dementia and geriatric cognitive disorders 28, no. 1 (2009): 36-46.
 7. Standley, Jayne M., and Suzanne B. Hanser. “Music therapy research and applications in pediatric oncology treatment.” Journal of Pediatric Oncology Nursing 12, no. 1 (1995): 3-8.
 8. Strike a Chord for Health, National Institutes of Health News in Health.

 •   
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: