Posted on / by pureayurveda / in Ajurweda / 1 comment

Zrozumieć ajurwedę. Czym są doshe?

 •   
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Aby zrozumieć, czym jest ajurweda należy najpierw dowiedzieć się, czym są doshe. Musisz wiedzieć, że aby czuć się dobrze Twoje Doshe muszą być w równowadze. Jakie czynniki na to wpływają? Otóż, jest zależne to od prowadzonego stylu życia, diety, pracy fizycznej itp. Aby osiągnąć stan równowagi musisz najpierw dowiedzieć się, że nierównowaga Vaty powoduje niesforne gazy, Pitta powoduje alergie a Kapha może być przyczyną nadwagi.

Naturalny mechanizm obronny organizmu działa najlepiej, gdy poziom dosh jest w równowadze. Rodzaj dosh może być sam lub w połączeniu dominacją w ciele. To jaką jesteś doshą jest uwarunkowane od momentu Twoich narodzin oraz zależny od sposobu prowadzenia życia. Właśnie ten ostatni warunek ma ogromny wpływa na Twoją równowagę dosh, czyli Twój styl życia, dieta czy stres ma ogromny wpływ na samopoczucie, wygląd itp.

równowaga

Czym są ajurwedyjskie Doshe?

Vata

Vata reprezentuje elementy powietrza i przestrzeni. Uważany jest za kluczową doshe wśród całej trójki , ponieważ jest w stanie poruszać się samodzielnie i odpowiada za przeniesienie Pitty i Kapha ze swoich centrów. Psychologicznie, Vata zarządza komunikacją, kreatywnością, elastycznością i procesami myślowymi.

5 podziałów doshy Vata

 1. Prana Vata: Znajduje się w mózgu, sercu i układzie oddechowym. Reguluje oddychanie i percepcję przez zmysły. Brak równowagi Prana Vata prowadzi do niepokoju, bezsenności, zaburzeń neurologicznych, astmy i innych zaburzeń oddechowych.
 2. Udana Vata: Znajduje się w okolicy gardła i jest odpowiedzialny za mowę, ekspresję, entuzjazm itp. Brak równowagi Udana vata prowadzi do zaburzenia w mowie, suchy kaszel, ból gardła, zapalenie migdałków, zmęczenie itp.
 3. Samana Vata: Znajduje się w rejonie żołądka i jelita oraz reguluje perystaltykę podczas trawienia. Brak równowagi Samana vata prowadzi do niewłaściwego trawienia, gazów, biegunki itp.
 4. Vyana Vata: Znajduje się w sercu i układzie krążenia i reguluje krążenie krwi i rytm serca. Brak równowagi Vyana vata prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, nieregularnego rytmu serca, zaburzeń nerwowych związanych ze stresem.
 5. Apana Vata: Znajduje się w okolicy miednicy i zarządza impulsami związanymi z oddawaniem moczu, eliminacją, miesiączką itp. Brak równowagi Apana vata prowadzi do zaparć, skurczów jelit, zaburzeń menstruacyjnych i chorób prostaty.

Pitta

Pitta jest reprezentantem żywiołu ognia i wody oraz jest związany energią trawienia i metabolizmu w organizmie pomocą kwasów organicznych, enzymów, hormonów i żółci. Psychologicznie, Pitta rządzi radością, odwagą, siłą woli, złością, zazdrością itp.

5 podziałów doshy Pitta

 1. Pachaka Pitta: Znajduje się w żołądku i jelicie cienkim. Reguluje trawienie pożywienia w celu oddzielenia składników odżywczych od odpadów. Brak równowagi pachaka pitta prowadzi do zgagi, kwasowości żołądka, wrzodów itp.
 2. Ranjaka Pitta: Znajduje się w wątrobie, woreczku żółciowym i śledzionie. Reguluje tworzenie się komórek krwi i nadaje im kolor. Brak równowagi Ranjaka Pitta prowadzi do niedokrwistości, żółtaczki i innych zaburzeń krwi.
 3. Sadhaka Pitta: Znajduje się w sercu i panuje nad emocjami, takimi jak pamięć, zadowolenie itp. Brak równowagi w Sadhaka Pita prowadzi do utraty pamięci, chorób serca, zaburzeń emocjonalnych.
 4. Alochaka Pitta: Umieszczona jest w oczach i reguluje percepcję wzrokową. Brak równowagi Alochaka Pitta prowadzi do zaburzeń związanych w obrębie wzroku.
 5. Bhrajaka Pitta: Znajduje się w skórze i reguluje cerę, pigmentację i temperaturę skóry. Brak równowagi Bhrajaka Pitta prowadzi do wysypki skórnej, trądziku i innych chorób skóry.

Kapha

Kapha reprezentuje żywioły ziemi i wody oraz daje siłę i wsparcie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pomaga zwalczać choroby i wspomaga proces gojenia. Daje jędrność stawów, zapewniając ich „nawilżenie”. Psychicznie Kapha rządzi miłością, cierpliwością, przebaczeniem, chciwością, przywiązaniem itp.

5 podziałów doshy Kapha

 1. Kledaka Kapha: Znajduje się w żołądku i reguluje zwilżanie wyściółki żołądka, co jest niezbędne do trawienia. Brak równowagi w Kledaka Kapha prowadzi do upośledzenia trawienia.
 2. Avalambhaka kapha: Znajduje się w klatce piersiowej, sercu i plecach. Zapewnia siłę pleców, serca i klatki piersiowej. Brak równowagi Avalambhaka Kapha prowadzi do zastoju w klatce piersiowej, chorób serca i bólu krzyża.
 3. Bodhaka Kapha: Znajduje się w języku, ustach i gardle. Reguluje wydzielanie smaku i śliny. Brak równowagi w bodhaka kapha prowadzi do osłabienia kubków smakowych i gruczołów ślinowych.
 4. Tarpaka Kapha: znajduje się w głowie, zatokach i płynie mózgowo-rdzeniowym . Reguluje odżywienie zmysłów i narządów ruchu. Brak równowagi w Tarpaka Kapha prowadzi do zapalenia zatok, kataru siennego, ogólnego otępienia zmysłów.
 5. Shelashaka Kapha: Znajduje się w stawach . Odpowiada za odpowiednie nawilżenie wszystkich stawów. Brak równowagi shelpaaka kapha prowadzi do utraty wodnistych stawów i powoduje zaburzenia stawów.

[Tu możesz sprawdzić jaką jesteś przeważającą doshą -> Quiz Twojej Dosha]


 •   
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

One thought

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: