Posted on / by pureayurveda / in Joga

Pranajama i 8 asan na problemy z tarczycą.

 •   
 • 20
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Tarczyca, ostatnimi czasy na całym świecie wzrasta liczba osób, które mają problemy z tym gruczołem. Najczęściej można się spotkać z:  nadczynnością tarczycy, niedoczynnością tarczycy oraz wolami, które są jednymi z najbardziej rozpowszechnionymi postaci chorób tarczycy.

Praktyka jogi może nie ma mocy natychmiastowej uleczenia tego gruczołu, ale może utrzymać w zdrowiu, uregulować metabolizm i zapobiec dalszej komplikacji tarczycy. Istnieją badania, które dowiodły, że 6 miesięczna intensywna praktyka jogi pomogła kobietom z  niedoczynnością tarczycy i zmniejszyła zapotrzebowanie na leki.  Poniżej przedstawiam Ci listę asan, które skutecznie zmniejszają niedoczynność tarczycy. Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie i redukują skutki niedoczynności tarczycy. Jednakże, jeśli chorujesz na nadczynność tarczycy, unikaj wtedy tych rozciągających się na szyi asan i wybierz prostsze ćwiczenia oddechowe, takie jak pranajama.

tarczyca
Joga i pranajama na chorobę tarczycy

1. Sarvangasana (świeca)

Sarvangasana pomaga w utrzymaniu systemu zarządzania naszym ciałem oraz układem hormonalnym. Uważa się, że ta pozycja pomaga osobom z niedoczynnością tarczycy ze względu na nacisk wywierany na gruczoł. Tarczyca otrzymuje największy dopływ krwi w ciele, a ćwiczenie tej pozycji może poprawić jej funkcję, poprawiając krążenie i wyciszając zastałe wydzieliny. Świeca uwalnia krew do szyi i pomaga odżywić tarczycę, łagodząc w ten sposób niedoczynność tarczycy.

Inne korzyści

Sarvangasana jest również korzystna dla funkcjonowania układu krążenia, nerwowego i oddechowego. Regularnie ćwicząc tę ​​asanę, będziesz mógł wzmocnić mięśnie, zwiększyć elastyczność ciała i zapobiec oznakom przedwczesnego starzenia się.

Uwaga!

Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas wykonywania tej asany, ponieważ może ona być szkodliwe dla szyi, jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo.  Sarvangasana powinien być unikać osoby cierpiące na chorobę Gravesa-Basedowa lub nadczynność tarczycy, ponieważ zwiększa ona funkcję tarczycy.

2. Matsyasana (pozycja ryby)

Matsyasana  asana ta wygina grzbiet w taki sposób, że dochodzi do zwiększenia krążenia krwi w tarczycy. Poza rozciąganiem szyi i gardła, pobudza gruczoł tarczycy i łagodzi napięcie w okolicy. Odwrócona pozycja głowy sprzyja przepływowi krwi do tarczycy co pomaga osobom z niedoczynnością tarczycy.

Inne korzyści

Poza umacnianiem tarczycy, matsyasana działa również na utrzymanie zdrowych mięśni brzucha i kręgosłupa.

Uwaga!

Pozycja ryb powinna zawsze być wykonywana po sarvangasanie, ponieważ dwie są one dla siebie komplementarne.

3. Halasana (pług)

Ułożenie przypomina pług indyjski i stąd ta nazwa halasana. To ćwiczenie jogi rozciąga szyję i stymuluje tarczyce. Halasana powinny być wykonywane przez osoby z niedoczynnością tarczycy, ale nie przez osoby cierpiące na nadczynność tarczycy, ponieważ stanowi ona ułatwienie wydzielania hormonów tarczycy. 

Inne korzyści

Halasana nie tylko aktywuje tarczycę, ale także wzmacnia mięśnie grzbietu, tonizuje narządy jamy brzusznej i rozluźnia autonomiczne układy nerwowe.

Uwaga!

Ta pozycja powinna być unikana przez osoby cierpiące na chorobę Hashimoto.

4. Viparita Karani (pozycja uniesiony nóg na ścianie)

Znaczenie viparita jest „odwrotne”, a karani tłumaczy się „przez które”. Ta pozycja jest również nazywana nogami do ściany. Viparita karani jest panaceum na różne dolegliwości. Asana leczy niedoczynność tarczycy, zwiększając przepływ krwi do gruczołu regulując w ten sposób jej czynność.

Inne korzyści

Kolejną zaletą pozy viparita karani jest działanie odmładzające, które ma na umysł. Niedoczynność tarczycy może skłonić ludzi do depresji. Uważa się również, że leczy bezsenność, łagodzi stres i walczy z lękiem.

5. Ustrasana (pozycja wielbłąda)

Ustrasana, stymuluje aktywność tarczycy poprzez rozciągnięcie szyi  umożliwiając krążenie krwi do gruczołu. 

Inne korzyści

Postać wielbłąda pomaga również zmniejszyć problemy kręgosłupa i jest szczególnie pomocna dla osób cierpiących na astmę. 

Uwaga!

Jeśli masz przepuklinę lub wrzody, unikaj praktykowania tej pozycji. Ponadto asana jest również niebezpieczna dla osób cierpiących na zawroty głowy, zapalenie stawów lub wszelkiego rodzaju urazy brzucha. Jeśli jesteś w ciąży, nie należy wykonywać ustrasany.

6. Bhujangasana (pozycja kobry)

Bhujangasana rozciąga szyję i okolice gardła, co pomaga w zwiększeniu czynności tarczycy. Jest pomocna dla osób z niedoczynnością tarczycy. 

Inne korzyści

Jeśli cierpisz na przewlekły ból pleców lub szyi, pozycja ta pomoże ci przezwyciężyć ten stan wzmacniając mięśnie. 

Uwaga!

Jeśli niedawno poddałeś się operacji brzusznej, unikaj wykonywania tego ćwiczenia. Tej asany należy również unikać, jeśli zmagasz się z przepukliną lub owrzodzeniami.

7. Setu Bandhasana (mostek)

Skuteczna asana jogi dla zaburzeń tarczycy, setu bandhasana  jest przydatna dla osób z niedoczynnością tarczycy. Pozycja rozciąga szyję, poprawiając krążenie krwi do tarczycy i utrzymując aktywność gruczołu.

Inne korzyści

Setu bandhasana pomaga również w zmniejszaniu bólu głowy, wzmacnia mięśnie i leczy astme.

Uwaga!

Nie wykonuj setu bandhasany, jeśli jesteś w końcowej fazie ciąży, masz przepuklinę lub wrzody.

8. Dhanurasana (pozycja łuku)

Dhanurasana skutecznie masuje tarczycę i zmusza gruczoł do wytworzenia wymaganej ilości hormonu do kontrolowania metabolizmu. Pozycja ta jest skuteczna w leczeniu i ograniczaniu niedoczynności tarczycy.

Inne korzyści

Dhanurasana jest dobra na wzmocnienie pleców, łagodzenia bólu menstruacyjnego i zmniejszania stresu.

Uwaga!

Nie ćwiczyć pozycji łuku, jeśli masz przepuklinę, wrzód lub jesteś w ciąży. Choć pomaga to w wzmocnieniu pleców, nie ćwicz w pozycji przy doskwierającym silnym bólu pleców.

Pranajama na choroby tarczycy

[Czytaj: http://pureayurveda.pl/czym-jest-oddychanie-tajemnica-pranayamy/ ]

Najbardziej skuteczną techniką dla problemów tarczycy jest pranajama ujjayi. Działa na obszarze gardła, redukując hiper- i niedoczynność tarczycy.  Działanie lecznicze tej praktyki oddechu jest spowodowane pobudzaniem odruchów w obrębie gardła, co z kolei aktywuje tarczycę. Dodatkowo ta technika daje nam bezpośredni dostęp do sieci pranicznej i psychicznej, pod struktury aktywności metabolicznej. Pamiętaj, aby ćwiczyć pranajame ujjayi każdego dnia, ale nie więcej niż 11 razy dziennie.

Jeśli cierpisz na nadczynność tarczycy, to ćwiczenia oddechowe takie jak pranajama są dla takich osób bezpieczne.

Jak wykonywać pranajame Ujjayi?

 • Usiądź wygodnie w medytacyjnej pozycji, jak sukhasana (pozycja łatwa) lub padmasana (pozycja lotosu)
 • Wciągnij długi, głęboki oddech, używając obu nozdrzy.
 • Wydychaj powietrze ustami, wytwarzając dźwięk „HHAAA” z gardła.
 • Powtórz ćwiczenie od 5 do 10 razy za jednym razem.
 • Zacznij od ćwiczenia 3 razy dziennie i stopniowo zwiększaj do 10

Co musisz pamiętać

Chociaż te asany jogi są korzystne, należy unikać takich praktyk w przypadku ciężkiej nadczynności tarczycy, osłabienia fizycznego lub poszerzonego wola. Jeśli masz miesiączkę lub jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem przed wykonaniem tych asan. Jeśli niedawno poddałeś się zabiegowi chirurgicznemu lub masz intensywny ból brzucha, nie ćwicz wymienionych ćwiczeń.

Komercyjne metody leczenie tarczycy są nie tylko drogie, ale mogą również powodować działania niepożądane. Te pozy jogi pomogą Ci pokonać chorobę tarczycy naturalnie, jednocześnie wzmacniając ciało i umysł.

Źródła:

 1. General Information/Press Room. American Thyroid Association.
 2. Nilakanthan, Savitri, Kashinath Metri, Nagaratna Raghuram, and Nagendra Hongasandra. “Effect of 6 months intense Yoga practice on lipid profile, thyroxine medication and serum TSH level in women suffering from hypothyroidism: A pilot study.” Journal of Complementary and Integrative Medicine 13, no. 2 (2016): 189-193.
 3. Stiles, Mukunda. Ayurvedic Yoga Therapy. Lotus Press, 2008.
 4. Pajai, Minal S., Sanket V. Pajai. Role of Yoga in prevention of hypothryoidism. Journal of pharmaceutical and scientific innovation, 2014.
 5. Yoga Journal No.20. Active Interest Media Inc, 1978.
 6. Kilam, Lalit K. Yoga Is a Mantra: A Tool to Discover One’s Self. Authorhouse, 2012.
 7. Robin, Mel. A 21st-Century Yogasanalia: Celebrating the Integration of Yoga, Science, and Medicine. Wheatmark, Inc, 2017.
 8. Handa, Pravesh. Secret Benefits of Yoga and Naturopathy for Women. Sterling Publishers, 2007.
 9. Rama, Swathi. The Royal Path: Practical Lessons on Yoga. Himalayan Institute Press, 2007.
 10. Rosique, Marco Antonio Márquez. Yoga step by step: an holistic guide to wellness and youth. Impacta ediciones, 2015.
 11. Yoga Journal. 25th Anniversary Collectors Issue. Active Interest Media, Inc, Sept-Aug, 2000.
 12. Magee, Anna. The De-stress Diet: The revolutionary lifestyle plan for a calmer, slimmer you. Hay House, Inc, 2012.
 13. Kirk, Martin. Hatha Yoga Illustrated. Human Kinetics, 2004.
 14. Yoga Journal, No. 90. Active Interest Media, Inc, 1990.
 15. Ramdev, Swami. Yog Its Philosophy & Practice. Diamond Pocket Books (P) Ltd., 2006.
 16. Ananda, Sri. Complete Book of Yoga. Orient Paperbacks, 1993.
 17. Saran, Renu. Yoga for Mind, Body & Soul. Diamond Pocket Books Pvt Ltd, 2017.
 18. Yoga Journal, No. 108. Active Interest Media, 1992.

 •   
 • 20
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: