Posted on / by pureayurveda / in Joga

Maty i meble mogą powodować niepłodność u kobiet.

 •   
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Czy maty i meble z których na co dzień korzystamy mogą powodować bezpłodność? Otóż, według wielu naukowców niektóre materiały mogą wywoływać ten problem.

„Pary, które rozważają  zapłodnienie przez IVF, próbującą zwiększyć swoje szanse na poczęcie nowego potomka poprzez zmniejszenie narażenia na działanie substancji chemicznych związanych ze środowiskiem naturalnym, dlatego mogą zdecydować się na produkty, które są wolne od materiałów ognioodpornego”, mówi profesor Uniwersytetu Harvarda.

people-2562216__340

Nowe badania naukowe sugerują, że ognioodporne materiały stosowane w meblach i innych produktach mogą powodować niepłodność u kobiet.

Naukowcy z USA stwierdzili, że ponad 80 procent kobiet, które leczą się z niepłodności w Massachusetts General Hospital miały śladową obecność w moczu trzech rodzajów substancji chemicznych zwanych PFR .

Kobiety, które miały bardzo wysoki poziom tych właśnie chemikaliów miały o 38 procent mniejsze szanse na zajście w ciążę po całym cyklu leczenia za pomocą metody In vitro (IVF).

Co prawda badania nie potwierdzają, że niepłodność jest definitywnie spowodowana właśnie przez ten materiał, lecz wskazują na to, że może on mieć związek z tym problemem.

Jeden z badaczy Dr Courtney Carignan powiedziała:

„To odkrycie wskazuje, że narażenie na PFR może być jednym z wielu czynników ryzyka niepłodności”.

Natomiast jej kolega z uniwersyteckiej szkoły zdrowia Harvard Unviversity prof. Russ Hauser dodał, że:

” dowody są na tyle silne, że przyszli rodzice myślą o tym aby uniknąć narażenia na działanie tych szkodliwych chemikaliów”.

„Pary, które rozważają  zapłodnienie przez IVF, próbującą zwiększyć swoje szanse na poczęcie nowego potomka poprzez zmniejszenie narażenia na działanie substancji chemicznych związanych ze środowiskiem naturalnym, dlatego mogą zdecydować się na produkty, które są wolne od materiały ognioodpornego”, powiedział profesor Russ Hauser.

Po stwierdzeniu, że PentaBDE  wpływa niekorzystnie na zdrowie ludzi, zaczęto wprowadzać rzekomo bezpieczniejszą jej alternatywę jaką jest środek PFR (organophosphate), który zmniejsza ryzyko łatwego podpalenia.

Jednakże z biegiem czasu zaczął się szerzyć niepokój w związku z PFR – organo fosforanowymi  – który jest stosowany w piance poliuretanowej w meblach tapicerowanych, produktach dla niemowląt i matach gimnastycznych, gdyż toksyczność może rozprzestrzeniać się z mebli za pośrednictwem  powietrza i kurzu po pomieszczeniu wnikając do organizmu.

 

Co może powodować ten środek?

Taki koktajl substancji chemicznych powoduje zaburzenia hormonalne w nowoczesnych umeblowaniu, a w przypadku  braku odpowiedniej wentylacji możliwe jest zwiększenie toksyczności w pomieszczeniu. Pestycydy i ftalany, które są używane w celu sprawienia aby plastik był bardziej elastyczny wykorzystywany jest w wielu produktach, również wykazano związek z problemem reprodukcyjnym.

Prof. Richard Anderson, ekspert w klinicznej nauce reprodukcyjnej na uniwersytecie w Edynburgu, skomentował te nowe badanie:

„Istnieje obawa, że wszystkie chemikalia na które jesteśmy narażeni, mogą mieć wpływ na płodność, ale bezpośrednie dowody wpływu na mężczyzn i kobiet często były ograniczone”.

„To starannie przeprowadzone badanie analizowano i stwierdzono obecność chemikaliów w moczu u większości badanych kobiet wykorzystujących metodę zapłodnienia IVF”.

„Niefortunnie, większe stężenia tych substancji chemicznych były związane ze znacznym zmniejszeniem sukcesu powodzenia IVF co sprawia zmniejszenie prawdopodobieństwa urodzenia dziecka”.

Jednym słowem, prof. Richard Anderson potwierdził, że te badania są prawdziwe. Ponad to dodał:

„Badanie par, które zdecydowały się na IVF jest odpowiednim sposobem do przeprowadzania analiz takich jak to, ponieważ pozwala to na zbadanie każdego etapu ” – powiedział.

„Chociaż niniejsze badanie nie dowodzi, że te substancje chemiczne są przyczyną niższej skuteczności, stanowi to jednak solidną podstawę do dalszych eksperymentów w celu zbadania ich dokładnie”.

„To również silne poparcie dla potrzeby uregulowania naszej ekspozycji na substancje chemiczne i przetestowania ich potencjalnego wpływu na płodność”.

Profesor Allan Pacey, z Uniwersytetu w Sheffield, powiedział, że dane uzyskane przez badaczy Harvarda „wydają się dość przekonujące” i poparły ideę „związku pomiędzy narażeniem kobiety na te chemikalia i jej szanse na zajście w ciążę”.

Podkreślił jednak, że tego nie udowodniono, dodając:

„Powinniśmy być wrażliwi na to, że stężenie tych metabolitów w moczu w tym badaniu może stanowić zastępczy marker dla innego aspektu stylu życia kobiety, który faktycznie powoduje obserwowany efekt”.

„Ostatecznie musimy chronić nasze życie, a więc zanim mężczyźni i kobiety poddawani metodzie IVF wyrzucą wszelkie maty np. do jogi , myślę, że potrzebujemy trochę więcej danych na większej populacji z różnych części świata”.

„Potrzebujemy także więcej szczegółowych informacji na temat prawdopodobnego mechanizmu, za pomocą którego te substancje mogłyby powodować taki efekt”.

Jeśli czyta to jakiś miłośnik jogi, który szuka odpowiedniej ekologicznej maty lub innych akcesoria, może skorzystać ze sklepu -> joga-joga

Źródło:

Environmental Health Perspectives 

Yoga mats and other furniture might cause infertility in women

expert reaction to study investigating flame retardants and pregnancies in women undergoing IVF


 •   
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: