Posted on / by pureayurveda / in Przyprawy

Imbir: Kto nie może spożywać imbiru?

 •   
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  

Imbir to zioło o wspaniałych właściwościach leczniczych. Jest bardzo dobry dla większości ludzie, ale niestety nie wszyscy mogą ją spożywać! Istnieją pewne schorzenia, przy których nie zaleca się spożywać tego wspaniałego zioła. Mając na myśli, że nie dla wszystkich to nie oznacza to, że spożywanie go jest zakazane. Chodzi tu bardziej o to, że należy skonsultować się z lekarzem czy możemy go zażywać oraz to, że należy jeść imbir w odpowiednich ilościach.

Ile razy dziennie spożywać imbir?

Zielarze doradzają, aby nie przyjmować więcej niż 4 gramów imbiru w ciągu jednego dnia. Imbir, jeśli jest przyjmowany w dużych ilościach może powodować zgagę, gaz, wzdęcia, nudności lub problemy żołądkowe. Osoby z chorobą wrzodową, zapalenie, kamienie żółciowe, zaburzenia krwawienia, kobiety w ciąży nie powinny spożywać imbiru. Unikać należy imbir w przypadku zażywania leków rozrzedzających krew, takich jak warfin i aspiryny.

 

Imbir

Owrzodzenia / Zapalenie

Osoby, które miały owrzodzenia, zapalenie jelit lub niedrożność jelit mogą źle reagować na duże ilości świeżego imbiru.

Kamienica żołądka

Imbir może niekorzystnie wpłynąć na osoby z kamieni żółciowymi. Imbir jest przeciwwskazane dla osób cierpiących na kamienie żółciowe, ponieważ wspomaga wytwarzanie żółci.

Zaburzenia krzepnięcia

Imbir pobudza krążenie i zwiększa przepływ krwi, przy jednoczesnym zapobieganiem krzepliwości krwi. To może zwiększyć ryzyko krwawienia, zwłaszcza jeśli masz zaburzenia krzepnięcia lub gdy pacjent przyjmuje jakikolwiek leki, które mają właściwości obniżenia krzepliwości krwi.

Kobiety w ciąży

Kobiety w ciąży powinny ostrożnie spożywać  imbir, ponieważ może to spowodować skurcze macicy. Ponadto może również spowodować  zakłócenia w absorpcji żelaza w diecie, oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego zaleca się przed spożyciem imbiru aby najpierw skonsultować się z lekarzem.

Picie herbaty imbirowej nie są szczególnie zalecane w ostatnich tygodniach ciąży, ze względu na zwiększone ryzyka krwawienia.

Spodziewane najbliższe zabiegi lub operacje

Według artykułu opublikowanego w „Der Aneasthesist” w 2007 roku, spożywanie imbiru w najbliższym czasie, gdy ma nastąpić operacja istnieje ryzyko zwiększenia krwawienia.  Jeśli chodzi o picie herbaty, to należy powstrzymywać się z nią na około dwa tygodnie przed planowaną operacją / zabiegiem.

Reakcje z innymi lekami

Porozmawiaj z lekarzem przed wypiciem herbaty imbir jeśli zażywasz leki, ponieważ może on  wchodzić  w interakcje z niektórymi lekami. Nie należy także stosować u pacjentów, którzy biorą leki przeciwkrzepliwe, barbiturany, beta-blokery, leki na insulinę, lub tych, którzy są w trakcie terapii przeciwpłytkowego.

Według MedlinePlus, usług medycznych National Institutes of Health, imbir może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami, takimi jak leki zobojętniające, stymulując wytwarzanie kwasu w  żołądku. Imbir może wpływać na leki na serca, leki przeciwhistaminowe, leczenia raka i leków odchudzających.

Cukrzyca / Wysokie ciśnienie

Należy unikać mieszania herbata imbirowej  z lekami rozrzedzającymi krew, takich jak warfin i aspiryny. Imbir może obniżyć poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi, więc jeśli cierpisz na cukrzycę i przyjmujesz leki na cukrzycę lub nadciśnienie porozmawiaj o tym z lekarzem, ponieważ może nie trzeba ich tyle, jeśli regularnie będziesz pić herbatę imbirową.

tea-599227__340

Inne niepożądane działania

Możliwe uczulenie na zioła

Imbir współdziała z innymi ziołami, które pobudzają krążenie krwi i spowolniają krzepnięcie krwi. Z czym nie łączyć imbiru? Mianowicie, nie powinno się łączyć go z czosnkiem, żeń-szeniem, kurkumą, miłorzębem japońskim oraz Angelica. Co może powodować połączenie ich? Może zwiększyć ryzyko krwawienia.

Hamuje apetyt

Badanie opublikowane w „Metabolism: Clinical and Experimental” w 2012 roku, okazało się, że imbir zmniejsza  apetyt i  uczucia sytości u otyłych mężczyzn. Naukowcy podejrzewają, że to wszystko dzięki zdolności imbiru do regulowania stężenia hormonu tzw. serotoniny która odgrywa rolę w hamowaniu apetytu. Niestety są to tylko wstępne badania, dlatego potrzebne są potrzebne dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.

Jeśli chcesz pozbyć się nadwagi, należy picie herbatę imbirową, gdyż może potencjalnie zmniejszyć apetyt.

Aby uniknąć  skutków ubocznych należało by spożyć imbir w kapsułkach, takich jak, których kapsułki są zrobione z powłoczki jelitowej, które to opóźniają trawienie przez organizm w przewodzie pokarmowym. Natomiast przy spożywaniu świeżego imbiru należy zachować umiar w jego jedzeniu, wtedy żadne skutki uboczne nie wystąpią. Generalnie imbir na liście FDA jest uznany za bezpieczny.

Chcą zakupić kapsułki z zawartością imbiru, należy zachować ostrożność, ponieważ zdarzyły się już przypadki, w których suplement ziołowy został sprzedany z zanieczyszczonymi metalami toksycznymi dla organizmu lub innymi lekami. Dlatego też, pamiętaj aby suplement ziołowy był kupiony z wiarygodnych źródeł. Umożliwi to zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia.

 


 •   
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
Tags:

0 thoughts

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: