Posted on / by pureayurveda / in Joga

Savasana. Jakie korzyści niesie jej praktyka po jodze?

 •   
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Savasana wydaje się być prosta a wręcz banalna, w sumie to nic specjalnego. Tylko leżenie i nic nie robienie. Jeśli tak myślisz to jesteś w dużym błędzie! Savasana, czyli tzw. Pozycja trupa to chyba najtrudniejsza asana. Dlaczego? Ano dlatego, że tu należy trwać w spokoju, ciszy i relaksie. Umiesz tak? Sam sobie tu odpowiedz na pytanie.

Kolejne moje pytanie to, czy masz tendencję do opuszczania savasany po zakończeniu każdej praktyki? Jeśli tak, to uwierz mi wiele tracić. Asana ta niesie w sobie wiele korzyści, które wykraczają daleko poza praktykę jogi.

Savasana, czyli pozycja zwłok, to filar końcowy każdej praktyki jogi. Jest spokojna i nie wymaga żadnego fizycznego wysiłku. Zamiast tego chodzi w niej o odbudowę. Pomaga ona uzdrowić ciało, umysł i ducha.

Dla osoby obok ta asana może wyglądać jak czas drzemki. Ale daleko mu jej do tego! Ta asana pozwoli Ci  poddać się tej obecnej chwili.

[Polecam: http://pureayurveda.pl/znajdz-odpowiednie-pozycje-jogi-ktore-sa-dopasowane-do-twojego-ciala/]

Savasana
Wspaniałe korzyści wykonywania pozycji Savasana na koniec praktyki jogi.

Korzyści z Savasana

Ogólnie, można powiedzieć, że joga to prawdziwa uczta dla ciała. O korzyściach jogi zapewne dużo wiesz lub słyszałeś. Ale czy wiesz jakie korzyści niesie ta niepozorna savasana? Wykonanie przez trzy miesiące pozycji trupa może złagodzić bóle głowy, bezsenność i lęk.

Badanie przeprowadzone na studentach wykazało, że program treningu jogi – ten obejmujący savasana – miał pozytywny wpływ na zmiany fizjologiczne, takie jak pojemność płuc, pojemność życiowa, ciśnienie krwi i częstotliwość pulsu.

Według artykułu w  International Journal of Exclusive Management Research , savasana ma następujące zalety:

 • Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, bezsenność, lęk, ciśnienie i napięcie mięśni
 • Zwiększa poziomy energii, pamięć, koncentrację, pewność siebie
 • Pomaga stymulować krążenie krwi i ćwiczy narządy wewnętrzne oraz rozluźnia organizm
 • Zmniejsza bóle głowy, zmęczenie, napięcie i łagodną depresję
 • Pomaga uspokoić umysł, odświeża i odmładza umysł i ciało
 • Korzystna jest dla osób cierpiących na neurastenię – ogólne zmęczenie, nerwowość, cukrzycę, astmę i niestrawność, zaparcia, lumbago, połączone z głębszym i zdrowszym snem.
 • Savasana daje głęboki, medytacyjny stan odpoczynku, który pomaga w naprawie komórek i tkanek i jest doskonałym lekarstwem na stres.

Medytacyjny charakter savasany jest główną korzyścią. Ponieważ wykonuje się ją pod koniec sesji, pomaga umysłowi opanować wszystko, to co właśnie zrobiłeś w czasie praktyki. Uspokaja układ nerwowy i pozwala  zastanowić się nad swoją praktyką. Mięśnie popadają w stan spoczynku –  co jest cudownym sposobem na schłodzenie ciała po rozciągnięciu.

 1. Wybierz odpowiednią powierzchnię

Savasana powinna być wykonana na twardej powierzchni. Podłoga powinna być wykonana z twardego drewna, płytek lub betonu. Jednak zanim położysz się to dla komfortu leżenia najpierw ułóż na podłodze matę lub ręcznik.

 1. Stwórz przestrzeń

Ponieważ będziesz musiał się całkowicie położyć, oczyszczenie przestrzeni wokół siebie jest kluczowe. Usuń wszystkie obiekty, takie jak butelki z wodą i trampki. Nawet bloki jogi należy odłożyć na bok.

Jeśli praktykujesz jogę w grupie, to upewnij się, że nie jesteś zbyt blisko. Jeśli to konieczne zmień położenie maty. Pamiętaj, że ważne jest szanowanie osobistej przestrzeni kolegów jak i swojej.

 1. Połóż się

Połóż się na plecach, upewniając się, że ramiona dotykają podłogi. Możesz zmienić ułożenie i umieścić pod kolanami podgłówek/wałek. W przeciwnym razie Twoje plecy powinny być zawsze na podłodze.

Niech całe twoje ciało zatopi się w ziemi. Zwróć uwagę na całe ciało, odpuszczając napięcie w razie potrzeby. Powinieneś także zrelaksować twarz i oczy.

 1. Rozluźnij nogi i ramiona

Twoje nogi i stopy powinny „upaść” otwarte. Rozpoznaj i uwolnij potrzebę utrzymywania ich idealnie prosto. Ułóż dłonie do góry, pozwalając, by palce się zwinęły w naturalny sposób.

 1. Kontroluj swoją świadomość

Savasana polega na rozpoznaniu obecnego stanu ciała. Zwróć uwagę na sposób fizycznego odczuwania ciała. Zwróć uwagę na prawe palce u nóg, a następnie na prawą stopę i kolano. Powtórz na lewej nodze, a następnie powoli w górę ud, miednicy i żołądka. Kontynuuj, aż dotrzesz do głowy.

 1. Oddychaj powoli

Wykonuj głębokie, powolne „brzuszne” oddechy. Oznacza to, że powinieneś oddychać z przepony, co powoduje, że dolny brzuch porusza się w górę i w dół. To uspokoi ciało i pomoże w się zrelaksować.

Ta czynność kontrolowanego oddychania zwiększy również pojemność płuc i poprawi krążenie.  Powtarzaj, aż popadniesz w błogi relaks, ale upewnij się, że nie zasypiasz.

 1. Przytrzymaj

Pozostań w tym stanie przez 5 do 10 minut lub tak długo, jak Twój jogin Ci o tym powie. Możesz nawet przytrzymać savasane przez 20 minut, jeśli pozwala na to czas. Zasadniczo zalecana jest 5-minutowa savasana na każde 30 minut jogi.

Nauka, jak zrobić doskonałą savasane, wymaga czasu i praktyki. Medytacja w końcu nie przychodzi łatwo.

Źródła:

 1. Kauts, Amit, and Neelam Sharma. “Effect of yoga on academic performance in relation to stress.” International journal of yoga 2, no. 1 (2009): 39.
 2. Chaudhary, Divesh, and Mohammad Ahsan. “Effect of Yoga Training on Physiological Characteristics of College Students.” International Journal of Health Sports and Physical Education 1, no. 01 (2012): 25-27.
 3. Vindha Paul, Ramanigopal C.S. The Impact of Stress Management among Dental Professionals. International Journal of Exclusive Management Research. July 2015 – Vol 5 Issue 7.
 4. Pilates and yoga – health benefits. Better Health Channel.

 •   
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: