Posted on / by pureayurveda / in Ajurweda / 2 komentarze

Jakie są korzyści z porannej terapii wodnej?

 •   
 • 220
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Poranna terapia picia szklanki letniej wody to tradycyjny sposób na rozpoczęcie każdego dnia. Rytuał ten jest po to, aby ułatwić trawienie i pomóc w oczyszczeniu organizmu z toksyn + odpadów. Przechowywanie wody w miedzianym naczyniu przez noc i dodanie do niej odrobiny cytryny przed spożyciem może pomóc zwiększyć korzyści zdrowotne.

 

Codzienne przyjmowanie około 2,7 do 3,7 litra wody dziennie nie zawsze jest łatwe. Ale rutyna, taka jak poranna terapia wodą, może zapewnić, że wskoczysz na właściwą drogę. Terapia wodna jest popularna w kilku azjatyckich gałęziach medycyny – od ajurwedy po tradycyjną japońską medycynę.

Rozpoczęcie dnia od dużej szklanki letniej wody jest uważane za szybką i łatwą metodę, aby podnieść ciało.

Oto dlaczego powinieneś utrzymywać tę dynamikę każdego dnia.

Korzyści z picia wody rano

Jakie są zalety picia codziennie wody?

 1. Podkręca trawienia

Wypicie wody wcześnie rano pomaga w trawieniu i jednocześnie jest dobrym antidotum na problemy, takie jak biegunka i zaparcia, które zwykle spowodowane są powolnym trawieniem. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj ciepłej wody.

Ta praktyka powoduje również poszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze trawienie pokarmu. Ten rytuał może również pomóc złagodzić problemy z sercem u niektórych osób z powodu działania rozszerzającego naczynia na ciepłą wodę.2

 1. Usuwa toksyny

Woda ma zdolność wypłukiwania toksyn z organizmu, a ten efekt detoksykacji pomaga w problemach skórnych takich jak trądzik. Zmniejsza obciążenie pracy nerek, zapobiegając w ten sposób problemom z nerkami.

Zdolność ta pomaga również w optymalnym prowadzeniu przewodu pokarmowego, a więc w walce z otyłością. Ta praktyka pomaga dobrze rozpoczęć dzień, poprzez oczyszczenie systemu i przygotowaniu go na resztę dnia.

 1. Pomaga w walce z chorobą

Zdaniem japońskich praktyków terapii wodnej, po porannym reżimie wody można odeprzeć problemy tak różnorodne, jak trądzik i otyłość. Inne twierdzenia dotyczące tej terapii nie są jeszcze poparte badaniami klinicznymi lub badaniami naukowymi, ale wiele z nich ręczy za jej korzyści. Na przykład kobiety z problemami menstruacyjnymi lub cierpiące na cukrzycę, bóle głowy, bóle mięśni, zapalenie stawów twierdzą, że poranna terapia wodna łagodzi objawy chorobowe. Temperatura wody jest kluczowa, ponieważ zimna woda nie daje takich samych wyników.

Jak pić rano wodę w domu?

Poranna terapia wodą jest łatwa do opanowania.

 1. Jak tylko się obudzisz, zanim jeszcze umyjesz zęby, wypij wodę. Ajurweda zaleca picie 1,2 litra wody. Szklanka lub dwie szklanki są prawdopodobnie tym, do czego większość ludzi powinna dążyć unikając przedawkowania.
 2. Następnie umyj zęby, ale unikaj jedzenia lub picia czegokolwiek. Dopiero po 45-minutach możesz coś jeść i pić.

Korzyści z wody z limonką lub cytryną

Ayurveda poleca pić ciepłą wodę zmieszaną z cytryną lub limonką. Według praktyków, ta ciepła woda pobudza skurcze mięśniowe ścian jelita, aby uaktywnić wypróżnienie, jednocześnie pobudzając przewód pokarmowy. Bogata zawartość witamin i minerałów w limonka lub cytryna są uważane za uwalnianiacze toksyn zwanych „ama” z przewodu pokarmowego. Przechowywanie gotowanej wody w miedzianym naczyniu przez noc przynosi dodatkowe korzyści, w tym zabijanie drobnoustrojów w wodzie.

Na co uważać?

Terapia wodna może być dobrym uzupełnieniem nowoczesnej medycyny. Pamiętaj jednak, że ta rutyna opiera się na indywidualnym doświadczeniu użytkownika i nie jest przepisywana przez lekarzy, więc będziesz musiał podjąć świadomą decyzję, czy jest ona dla ciebie, czy nie. Choć musisz wiedzieć, że może to być przydatne w leczeniu problemów trawiennych lub trądziku, w przypadku poważniejszych dolegliwości, takich jak cukrzyca i problemy z sercem, najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży, w podeszłym wieku lub masz problemy z nerkami, prawdopodobnie nie jest to terapia dla ciebie.

 

 

Należy również unikać przesadnego picia wody. Zbytnie rozcieńczanie krwi przez nadmierne zażycie wody może prowadzić do poważnych problemów. Wypicie ponad 3 litrów wody w krótkich odstępach czasu może również spowodować zatrucie wodą. Jeśli tak się stanie, może najpierw pojawić się ból głowy, nudności i wymioty, zmęczenie i dezorientacja. Będziesz wtedy  także często oddawać mocz. Jeśli nagromadzona woda trafi do komórek mózgu, może to spowodować napady, zatrzymanie oddechu, śpiączkę, a nawet śmierć. Musisz pamiętać, że umiar jest kluczem we wszystkim!

Źródła:

 1. Water in Diet,U.S. National Library of Medicine.
 2. Patel,Suchita,Jinal Patel, Mona Patel, and Prof. Dr. Dhrubo Jyoti Sen.“Say yes to warm to remove harm.”EUROPEAN JOURNAL OF PHARMACEUTICAL AND MEDICAL RESEARCH 015,2(4):444-460.
 3. INYS. Nature Cure: Healing without Drugs: Back to Nature. Sterling Publishers. 2013
 4. 9 Ayurvedic Morning Rituals, The Yoga Journal (Aug 28,2007).
 5. Sudha, VB Preethi, Sheeba Ganesan, G. P. Pazhani, T. Ramamurthy, G. B. Nair, and Padma Venkatasubramanian. “Storing drinking-water in copper pots kills contaminating diarrhoeagenic bacteria.” Journal of health, population, and nutrition 30, no. 1 (2012): 17.
 6. Strange but True: Drinking Too Much Water Can Kill, Scientific American(2007).

 •   
 • 220
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

2 thoughts

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: