Posted on / by pureayurveda / in Joga

Inżynieria Wnętrza – z joginem po radość życia

 •   
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

„Inżynieria Wnętrza – z Joginem po radość życia” autorstwa Sadhguru jest nowością na półkach zbioru Wydawnictwa Galaktyka, z działu Jogi. Książka ta jest taką instrukcją, jak poprawić swoje życiowe doświadczenia oraz jakość życia po przez kreowanie w nim radości. Przede wszystkim wskazuje jak odnaleźć właściwą drogę życia. Uczy podstawowej prawdy, że tak naprawdę to co nam w życiu jest potrzebne, istnieje w naszym wnętrzu.

O autorze

Sadhguru Jaggi Vasudev jest indyjskim joginem i mistykiem, założycielem Fundacji Isha z siedzibą na wzgórzach w południowych Indiach działającą na zasadzie wolontariatu. Organizacja wykonuje niesamowite projekty humanitarne i ekologiczne.

Struktura książki

Ogólna struktura książki „Inżynieria Wnętrza – z Joginem po radość życia”  jest wyjaśniona już na pierwszych stronach.

Pierwsza połowa jest ujęta w perspektywie filozoficznej, trochę swego rodzaju autobiografią Sadhguru. Ta część przypomina o podstawowych koncepcjach życia, o których łatwo można zapomnieć w wirze codzienności. Wskazuje tu czym tak naprawdę jest radość, czyli co to jest inżynieria wnętrza – opowiada jak to ciągle za czymś podążamy myśląc, że jak osiągniemy dany cel to będziemy w pełni szczęśliwi….ale czy tak  naprawdę się zadzieje? Oczywiście, że nie! Tu Sadhguru wyjaśnia jak to z tym jest, że mimo osiągniętego celu nie jesteśmy szczęśliwi oraz to, że ciągle pragniemy więcej.

Czemu utożsamiamy się ze słowem „przeznaczenie”, który skutkuje nieszczęściem?

Co to jest odpowiedzialność? Czy w ogóle umiemy brać odpowiedzialność za wybory, życie…?

Prócz tego porusza wiele innych problemów, które ograniczają nas w działaniu i w emanacji radości.

Druga połowa książki przepełniona jest praktycznymi ćwiczeniami „odkrywaniem siebie”. Zaczyna się od skupienia na oddechu, uświadomieniu sobie własnego ciała fizycznego itp. Omawia szczegóły medytacji, dietę, różne gałęzie jogi oraz sposób odpowiedniego radosnego życia.

Inżynieria wnętrza

Inżynieria Wnętrza – z joginem po radość życia – Recenzja

Jak już wcześniej wspomniałam, książka Sadhguru, która jest instrukcją radosnego życia omawia medytację, dietę, ćwiczenia fizyczne, sposób życia i różne gałęzie jogi. Dzieli zarówno zabawne, jak i inspirujące historie, aby przedstawić swoje pomysły na życie. Prowadzi czytelnika w prostych, małych ćwiczeniach, które pomogą stworzyć życie bardziej radosne.

Większość przedstawionych porad była bardzo przyziemna. Niestety, niektóre były niejasne, tak nieprecyzyjne, że nie byłam pewna, co autor miał na myśli. To taka nie wielka wada tego instruktarzu.

Jednakże, książka jest zabawna i zawiera wiele przydatnych wskazówek, informacji jak poprawić jakość swojego życia.  Pokazuje, jak joga jest naprawdę wyrafinowanym systemem samowystarczalności. Myślę, że dla każdego zainteresowanego jogą, duchowością lub po prostu wzmocnieniem, ta książka jest warta przeczytania. Jednym z najpotężniejszych poruszonych według mnie tematu, choć wydawać by się mogło to takie banalne jest: „ weź odpowiedzialność za swoje życie. Jeśli weźmiesz odpowiedzialność, czujesz się wtedy wzmocniony, ponieważ kontrolujesz swoje przeznaczenie.” Proste, prawda? Ale jakie prawdziwe. Zastanówmy się wiec nad tym.

Podsumowując, jeszcze raz. „Inżynieria Wnętrza – z Joginem po radość życia” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto zastanawia się, dlaczego radość nie jest stałą, dlaczego na świecie jest smutek lub co jest poza ciałem i umysłem.

Takie jest moje spostrzeżenie tej książki. A jakie jest Twoje? Podziel się w komentarzach 😉

dav

dav

 


 •   
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: