Co to są Doshe?

Słowo Dosha oznacza element.

Istnieje 5 elementów, które tworzą cały świat: Eter, Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia. W Ajurwedzie grupujemy elementy razem, tworząc w ten sposób tylko 3 typy: eter /powietrze , ogień / woda, ziemia / woda, które nazywane są: Vata, Pitta i Kapha.

Zdrowie twojego ciała i umysłu zależy od tego, jak wyważone są Twoje elementy i ile ich jest. Im więcej balansu powietrza, ognia i ziemi tym bardziej Twoje ciało jest zdrowe.

Opis Cech Dosh

custom – 1

Vata

Energia Vaty pomaga  odkrywać twórczość i dociekliwość, wyrażać siebie i pozostawać w ruchu. Nadmierny poziom energii Vata może powodować suchą skórę, bezsenność, zaparcia i różne zaburzenia nerwowe.

Pitta

Energia Pitty napędza  do osiągnięcia celów i wykazuje ogniste cechy, takich jak pasja i gniew Nadmierny poziom energii  Pitta może powodować niestrawność, uszkodzenie wątroby, wzdęcia, uczucie zmęczenia i inne schorzeń.

Kapha

Energia Kaphy pozwala czuć się uziemionym, ułatwia wychowanie innych i pomaga uciszyć obecność stresu w pewnych sytuacjach. Nadmierny poziom energii Kapha może powodować przyrost masy ciała, cukrzycę i uczucie letargu.

Co to jest Gunas?

Kiedy lekarz ajurwedyjski diagnozuje stan pacjenta i obserwuje ich ogólny stan zdrowia, wówczas będzie korzystać z relacji trzech Dosh pacjenta, aby ustalić, jak najlepiej postępować z pacjentem aby pomóc mu powrócić do zdrowia i utrzymać to zdrowie.

Choć ta tradycja przypisuje te trzy Doshe do naszych ciał i konstytucji, przypisuje ona także trzy różne cechy umysłowi. Te trzy cechy są znane jako Gunas, a podczas gdy Dosha odnosi się do naszej podstawowej natury, Gunas odnosi się do naszych myśli w danym momencie w naszego życia. Trzy Guny to: Rajas, Tamas i Sattva.

Opis Cech Gunas

Rajas

Umysł rajas jest aktywny, intensywny i ma potencjał, aby stać się gorącym i agresywnym. Ci, którzy mają umysł podobny do rajas, są skłonni do argumentów i mogą stanowić wyzwanie, ale także są bardzo skupieni na jednym ostrym umysłu.

Tamas

Umysł tamas jest letargiczny, powolny i ma potencjał, aby stać się negatywny i niszczycielski. Ci, którzy mają tamasowskie umysły, są skłonni wyłączyć się z sytuacji i stać się leniwymi.

Sattva

Umysł sattva jest zrównoważony i czysty. Kiedy człowiek odczuwa prawdę i światło w swoim życiu, są bardziej otwarci na stworzenie w ich umyśle cech sattvic. Wielu ludzi może utrwalać w danym momencie cechy sattvic, ale tak naprawdę ludzie sattvic występują bardzo rzadko, ponieważ umysł poruszania się przez wszystkie trzy guny.

Pokochaj ciało i
umysł

Zrównoważ