Posted on / by pureayurveda / in Ajurweda

Czym jest terapia ajurwedyjska Snehana?

 •   
 • 0
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  

Surowe, toksyczne środowisko w którym dzisiaj żyjesz nieustannie wyniszcza Twoje ciało tak bardzo, że sama zdrowa dieta i ćwiczenia nie są wstanie utrzymać Cię w zdrowiu. Starożytna technika Ajurwedyjska może być w tej sytuacji najlepszą obroną na współczesną sytuację.  Proponuję Ci wypróbować terapię snehana (olejowanie) – może być wstanie przywrócić równowagę ciała i uspokoić umysł podczas relaksacyjnego masażu lub pichu.

snehana

Masaż ajurwedyjski to nie tylko błogi relaks dla ciała i umysłu – w rzeczywistości jest to część procesu terapeutycznego.

Według Ajurwedy brak równowagi w ciele jest czynnikiem wywołującym wszystkie choroby. W rzeczywistości uważa się, że proces choroby rozpoczyna się od gromadzenia niezrównoważonych humorów lub toksyn w organizmie.

Istnieje pięć procesów (panchakarma) w celu usunięcia toksyn i oczyszczenia organizmu: terapeutyczne wymioty, oczyszczenie, lewatywa, donosowe podawanie leków i upuszczanie krwi.

Toksyny są zazwyczaj zlokalizowane w części ciała dotkniętej chorobą. Jednak za nim będzie można je usunąć z organizmu za pomocą terapii panchakarma,  należy najpierw wprowadzić do przewodu żołądkowo-jelitowego. 

Tu pojawia się snehana. Terapia Snehana obejmuje zabiegi smarowania ciała wewnętrznie lub zewnętrznie. Ta terapia zmiękcza toksyny, dzięki czemu są one odłączane i kierowane do przewodu żołądkowo-jelitowego, gdzie można je łatwo wyeliminować podczas głównego procesu detoksykacji panchakarma.

Istnieje jeszcze inna metoda kierowania toksyn do jelit, jest nim Svedana (terapia poceniem się), czyli terapia stosowana w tym procesie przygotowawczym. Ale w przeciwieństwie do svedana, snehana może być również traktowana jako metoda leczenia. Oto głębsze spojrzenie na tę interesującą terapię.

Jak przebiega Snehana?

Snehana może być wykonywana zewnętrznie lub wewnętrznie. Stosuje się tłuszcze do smarowania ciała np. ghee, tłuszcz zwierzęcy, szpik kostny lub tłuszcze roślinne, takie jak olej roślinny.

Tłuszcz ten można podawać wewnętrznie przez nos lub jako lewatywęJednak zwykle jest pijany lub spożywany po zmieszaniu go z jedzeniem. Rodzaj i dawka tłuszczu muszą być dokładnie skalibrowane przez praktykującego ajurwedę po rozważeniu budowy i stanu pacjenta.

W noc poprzedzającą terapię metodą snehana, pacjent koniecznie musi się do niej przygotować. Mianowicie, ograniczyć dietę tylko do ciepłych i płynnych pokarmów, które nie blokują kanałów organizmu. Następnie tłuszcz leczniczy jest zwykle podawany przez 3-7 dni.

Po przekroczeniu 7 dni, pacjent może się do tego przyzwyczaić i chcieć uczynić go częścią codziennej diety. Dlatego należy przestrzegać długości dawkowania.

Po otrzymaniu leczniczego tłuszczu, powinieneś często go popijać ciepłą wodę. Mimo całkowitego strawieniu tłuszczu lekarz ajurwedyjski może zalecić ci kontynuowanie spożywania jedynie lekkich posiłków przez jakiś czas.

[Polecam: http://pureayurveda.pl/detoksykacja-organizmu/]

Teraz przejdźmy do terapia oleinowania (snehana) zewnętrznego. Ta metoda masaż może obejmować, napełnianie jamy ustnej leczonym tłuszczem przez kilka minut (ganuta) lub wypełnianie ucha tłuszczem (karṇapūrana).

Takiego typu masażu olejowego w ajurwedzie jest wielu form: Abhyanga namaszczenie całego ciało olejkami lub ghee, Padabhyanga skupia się na olejowaniu szczególnie stóp a Shirobhyanga na głowie. Inna forma, udvartana, skupia się na leczeniu zaburzeń nerwowy.

Niektóre formy zewnętrznego olejowania można również praktykować w domu. Możesz spróbować pichu mocząc kawałek tkaniny w ciepłym oleju, a następnie umieszczając go na czole przez około 30 minut.

Może to pomóc zrównoważyć humory ciała i uspokoić umysł. Najlepiej wykonywać to rano i wczesnym wieczorem. Wykorzystując do tego celu olejku z wiśni, możesz złagodzić sztywność mięśni oka, suchą skórę głowy, stan zapalny twarzy lub głowy oraz krwawienie z pochwy. Olej Kaseesadi (leczniczy olej ajurwedyjski) może być stosowany do pomocy w leczeniu hemoroidów.

Przed rozpoczęciem leczenia tą metodą należy medytować przez około 10 minut. Natomiast po zakończeniu zabiegi należy odpocząć przez pół godziny, aby uzyskać pełne korzyści płynące z tej terapii. Jednakże ajurweda zaleca także, abyś pozostał spokojny przez resztę dnia.

Co ta terapia może Ci zaoferować?

Oprócz przygotowania ciała do terapii panchakarma, snehana może:

 • być stosowany jako niezależna terapia odmładzająca
 • ożywią Cię po intensywnych zajęciach i długich podróżach
 • leczyć zapalenie spojówek
 • leczyć zaburzenia vata (które są regulowane przez elementy powietrza i przestrzeni), w tym nerwowość, bezsenność, utratę pamięci i stres
 • pomóc w leczeniu suchej skóry

Kto powinien unikać terapii Snehana?

Chociaż terapia snehana ma wiele zalet, nie jest jednak wskazana dla osób cierpiących na gorączkę, niestrawność, wymioty, biegunkę lub anoreksję. Nie nadaje się również dla ludzi, którzy są albo bardzo słabi, albo otyli.

Ponieważ indywidualna konstytucja jest ważną częścią ustalania przebiegu leczenia w medycynie ajurwedyjskiej, zawsze dobrze jest udać się do wiarygodnego lekarza przed rozpoczęciem leczenia. 

Źródła:

 1. Nemade, Nilesh K., and Amit R. Nampalliwar. “ROLE OF AYURVEDIC PANCHAKARMA (DETOXIFICATION) THERAPY IN THE MANAGEMENT OF DUSHI VISHA WSR TO ENVIRONMENTAL TOXINS.” WJPPS 4, no. 6 (2015): 798-805.
 2. Purvakarma, National Health Portal, India.
 3. Singh, Nishant. “Panchakarma: Cleaning and rejuvenation therapy for curing the diseases.” Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 1, no. 2 (2012).
 4. Tiwari, Maya. Ayurveda: Secrets of Healing. Motilal Banarsidass Publisher, 2007.
 5. Sudarshan, S. R. Encyclopaedia of Indian Medicine: clinical examination and diagnostic methods. Popular Prakashan, 2005.

 •   
 • 0
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: