Posted on / by pureayurveda / in Medytacja

Czym są Czakry? Przewodnik po siedmiu głównych czakrach

 •   
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Czakry są centrami energetycznymi w Twoim ciele położonymi wzdłuż rdzenia kręgowego, przez który przepływa energia. Czakra oznacza koło tłumacząc z sanskrytu. Tak więc czakry możesz sobie wyobrazić jako wirujące siły energii. W Twoim ciele jest siedem głównych czakr i wiele innych mniejszych. Siedem czakr łączy się z różnymi gruczołami i organami w ciele i reguluje przepływ energii w całym organizmie. Te centra energetyczne to skupiska nerwów, które możesz aktywować i naładować za pomocą regularnej medytacji. Każda czakra ma swój kolor, yantra (schemat geometryczny używany do medytacji w tantrycznej kulturze) i mantrę (słowo, sylaba lub dźwięk powtarzany w celu wspomagania koncentracji podczas medytacji).

Kundalini, zwana kosmiczną energią, leży w stanie uśpienia niczym zwinięty wąż u podstawy kręgosłupa w najniższej czakrze. Podczas medytacji chodzi o podniesienie tej energii Kundalini aż do najwyższej czakry, przenikając po drodze przez wszystkie inne. Kiedy energia Kundalini przenika określoną czakrę, wtedy odczuwasz, słyszysz i widzisz (z zamkniętymi oczami) cechy przypisane tej konkretnej czakrze. Z praktyką możesz podnieść energię Kundalini i naładować wszystkie czakry, które przynoszą harmonię, dobrobyt, zdrowie i szczęście w życiu.

Stres, brak równowagi emocjonalnej lub problemy fizyczne mogą powodować zablokowanie czakr. Zatkany przepływ energii powoduje wystąpienie fizycznych dolegliwości i braku równowagi emocjonalnej. Począwszy od podstawy kręgosłupa, patrzysz na siedem głównych centrów energetycznych w ciele.

[Polecam: http://pureayurveda.pl/mudry-energetyczne-cwiczenie-dloni/]

Czakra podstawy – Mooladhaara

Czakra podstawy

Barwa czerwona jest kolorem czakry Mooladhaara, która znajduje się w kroczu, u podstawy kręgosłupa. Czakra ta jest najbliższa Ziemi, a jej funkcja związana jest z ziemskim uziemieniem i fizycznym przetrwaniem.  Czakra Mooladhaara kojarzy się z nogami, stopami, kośćmi, jelitem grubym i nadnerczami. Kontroluje także mechanizm odruchowy ciała. Blokada w tym centrum energetycznym może objawiać się paranoją, lękiem, zwlekaniem i defensywnością.

Czakra sakralna – Swadhisztana

Czakra sakralna

Kolor pomarańczowy jest barwą czakry Swadhishtana, która znajduje się w połowie drogi między czakrą Mooladhaara a pępkiem. Narządami związanymi z tą czakrą to: podbrzusze, nerki, pęcherz moczowy, układ krwionośny oraz narządy rozrodcze i gruczoły. Czakra Swadhisztana dotyczy emocji i reprezentuje pożądanie, przyjemność, seksualność, prokreację i kreatywność. Zablokowanie tego centrum energetycznego może skutkować problemami emocjonalnymi, kompulsywnym lub obsesyjnym zachowaniem oraz winą seksualną.

Czakra splotu słonecznego – Manipura

Czakra splotu słonecznego

Żółty kolor to barwa czakry Manipura, która znajduje się kilka centymetrów powyżej pępka w obszarze splotu słonecznego brzucha. Jest ona związana z ogniem, energią i ładunkiem. Ta czakra dotyczy układu trawiennego, mięśni, trzustki i nadnerczy. Jest uważana za siedzibę emocjonalnego życia. Siła osobista, śmiech, radość i gniew to emocje utożsamiane z tym centrum energetycznym. Przechowuje również energię wrażliwości, ambicji i zdolności do osiągnięcia. Zatkanie tej czakry może objawiać się gniewem, frustracją.

Czakra serca – Anahatha

Czakra serca

Zielona barwa to kolor czakry Anahatha, która znajduje się w regionie serca. Jest to centrum miłości, współczucia, harmonii i pokoju. Narządami związanymi z tą czakrą są płuca, serce, ręce, ramiona i grasica oraz gruczoły limfatyczne. Zablokowanie tej czakry przejawia się jako zaburzenia układu immunologicznego, problem z płucami i sercem, lub może nawet ujawniać się emocjonalnie jako nieludzkość, brak współczucia lub brak odpowiedniego zachowania.

Czakra gardła – Vishuddhi

Czakra gardła

Niebieski lub turkusowy to kolory czakry Vishuddhi, która znajduje się w obszarze gardła. Jest to czakra komunikacji, kreatywności, autoekspresji i osądu. Czakra Vishuddhi jest związana z szyją, ramionami, rękami, tarczycą i gruczołami przytarczycy. Zmysł słuchania wewnętrznego i zewnętrznego, synteza idei, uzdrowienie, transformacja i oczyszczenie są również częścią tej czakry. Ponieważ czakra znajduje się między głową a sercem, zachowuje więc integralność między tym, co myślimy, a tym, co czujemy. Kiedy blokada pojawia się w tej czakrze, powoduje ona blokadę kreatywności, nieuczciwość lub ogólne problemy z komunikacją.

Czakra trzeciego oka – Aagnaachakra

 

Czakra trzeciego oka

Aagnaachakra inaczej nazywana czakrą czoła, ponieważ znajduje się pomiędzy brwiami. Kolor indygo to barwa tej czakry. Aagnaachakra służy do kontemplacji i kwestionowania duchowej natury naszego życia. Siła pytań, percepcji i wiedzy oraz wewnętrzna wizja, intuicja i mądrość to również domena tej czakry. Sny z tego życia i wspomnienia z poprzednich wcieleń to także część tego centrum energetycznego. Problemy z brakiem przewidywania, niestabilność umysłowa, słaba pamięć, a nawet depresja są objawami blokady energetycznej tej czakry..

Czakra korony – Sahasrara

Czakra korony

Czakra Sahasrara jest najwyższą czakrą w ludzkim ciele. Kwiat lotosu z tysiącem płatków reprezentuje tą czakrą. Fiolet to barwa tej czakry. Sahasrara znajduje się na czubku głowy. Żaden dźwięk nie jest związany z tą czakrą, gdy doświadcza się kosmicznej ciszy, wtenczas energia osiąga tę czakrę. Oznacza transcendencję od dźwięku do ciszy, od formy do bez foremności. Jego funkcje są związane z korą mózgową, ośrodkowym układu nerwowego i przysadką mózgową. Mówi się, że ta czakra zawiera informacje, zrozumienie, akceptację i szczęście. Nasze osobiste doświadczenie duchowe i nasze połączenie z Bogiem dzieje się tutaj. Dlatego nazywa się ją czakrą boskiego celu i osobistego przeznaczenia.

czakry

Jako początkującemu przydatne jest czytanie o różnych centrach energii w ciele. Ale dla prawdziwego zrozumienia czakr i ich celów musisz nic innego jak tylko zamknąć oczy i medytowaćMedytując regularnie sprawiasz, że jesteś psychicznie i fizycznie sprawny / -a, a także poprawisz swoje życie finansowe i zawodowe. Czakry nie są widocznymi narządami, które możesz obserwować pod mikroskopem, ponieważ pojawiają się tylko jako splątane masy nerwów. Kiedy zamykasz swoje zewnętrzne oczy, wtenczas trzecie oko otwiera się, aby odkryć zupełnie nowy świat.


 •   
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: