Posted on / by pureayurveda / in Medytacja / 3 komentarze

Czym jest oddychanie? Tajemnica pranayamy.

 •   
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Czym jest oddech? Na to pytanie każdy zna odpowiedź, jednak czy wiesz, że oddech może być leczniczy i większość z nasz tak naprawdę nie oddycha. Pewnie myślisz, że jak to!? Przecież wykonujesz wdech i wydech. Tu masz rację oddychasz ale Twój oddech bardzo często nie jest głęboki, lecz płytki. Nie wykorzystujesz w pełni pojemności płuc, przez co Twoje komórki w ciele są mało lub w ogóle nie dotlenione i to też może być jedna z przyczyn Twoich problemów ze zdrowiem fizycznym ale i psychicznym. Ajurweda bardzo często zwraca na to uwagę i zaleca codzienną praktykę i naukę oddechu. Pokazuje jak oddychać w czasie praktyki jogi, w medytacji czy po prostu w czasie dnia, stresie itp. Bo musisz wiedzieć, że taki zwykły głęboki oddech pomaga oczyścić nasz organizm, pozwala panować nad umysłem, usprawnia uważność oraz postrzeganie czy też pomaga pozbyć się np. dręczącego nas w dzisiejszych czasach stresu.


Pranayama, tłumacząc dosłownie jest to kontrolowany oddech, czego właśnie ajurweda uczy.

Prana – życiowa energia organizmu. Przypływ inteligencji komórkowej między komórkami.


Czym tak naprawdę jest oddychanie?

Prana (energia organizmu) jest ruchomą uważnością pomiędzy ciałem, umysłem i świadomością, która to przenosi się do obiektu postrzegania.  Taki ruch nazywa się uwagą, czyli doznanie, myślenie, odczuwanie oraz emocje i to właśnie jest wewnętrzny ruch prany. Dlatego też mówi się, że prana i umysł są ze sobą bardzo ściśle połączone.

Fizyczna energia organizmu to oddech, czyli oddychanie i umysł są ze sobą związane. Według ajurwedy, oddech to fizyczna część myślenia a myślenie zaś psychologiczną częścią oddychania. Wynika z tego, że każda myśl zmienia rytm oddychania a każdy oddech zmienia rytm myślenia.  Na przykładzie zobrazuje to tak:

Kiedy osoba jest szczęśliwa, pełna błogości i spokoju jej oddech staje się rytmiczny. Natomiast u osoby zburzonej, zaniepokojonej, bojaźliwej lub nerwowej oddech staje się nieregularny, przerywany i płytki.

Takie powiązanie oddychania z aktywnością umysłową odkryli dawniej medycy wedyjscy (riszi), dzięki czemu stworzyli bardzo pomocną sztukę pranayamy (ayam = kontrolowanie, prana = oddech). Podsumowując, kontrolując oddech, możemy kontrolować naszą aktywność umysłową.

Tajemnica pranayamy

Wspomniałam już o fascynującym odkryciu riszi jakim jest zależność pomiędzy oddychaniem prawym i lewym nozdrzem.  Zwrócić uwagę można, że czasem łatwiej oddycha się lewym  nozdrzem, a niekiedy przenosi się ono bardziej do nozdrza prawego. Taka zmiana zachodzi co 45 – 90 minut. Z lekcji biologii wiesz, że lewa strona mózgu steruje prawą stroną ciała i na odwrót. Przy oddychaniu obowiązuje ta sama reguła. Oddychając lewym nozdrzem pobudzasz wtedy prawą półkule mózgu i na odwrót.

Za co odpowiada prawa i lewa półkula ?

Lewa półkula związana jest z energią męską, czyli odpowiada za logiczne myślenie, analizowanie, dociekanie, agresywność, konkurowanie oraz ocenianie. Dlatego kiedy to osądzasz kogoś i analizujesz coś, wówczas dominuje prawy cykl oddychania aktywując w ten sposób półkulę lewą mózgu. Natomiast prawa półkula wiąże się z energią żeńską, która to skojarzona jest z miłością, współczuciem, intuicją, sztuka, poezją i religią, wtenczas dominuje prawa półkula oraz lewy cykl oddechu.

Przykład

Kiedy artysta kreśli obraz, wtedy używa on pewnej części półkuli prawej mózgu.

Jaki jest sekret pranayamy (metody kontroli oddychania)?

Tajemnica pranayama polega na kontrolowaniu męską i żeńską energią, która działa w układzie nerwowym.

Doświadczeni jogini oddychają nozdrzami naprzemiennie, co sprawia, że ich energia męska i żeńska równoważy się. Ta równowaga energetyczna powoduje przebudzenie energii neutralnej i w efekcie tego doznają oni czystej uważności (tzw. brahmanem).

Co Ci da praktyka metody kontroli oddechu?

Kiedy praktykujesz pranayame (kontrole oddechu) oczyszczasz w ten sposób subtelne kanały układu nerwowego (nadi), umysł podlega kontroli, wychodzisz ponad męską i żeńską energię co sprawia, że wchodzisz do czystej niedokonującej wyborów biernej uważności.


 •   
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:
%d bloggers like this: