Zadbaj o swoje zdrowie

Czym jest Ajurweda?

Wiadomo, że joga jest starożytną nauką poświęconą równoważeniu umysłu ze względu na samo realizacje i świadomość. Ajurweda natomiast jest siostrzaną nauką poświęconą wyważeniem umysłu w stosunku do ciała. Ajurweda zajmuje się systemem diagnozowania zaburzeń równowagi ciała i umysły, które w dzisiejszych czasach nazywamy chorobami i innymi objawami dysfunkcji. Kolejnym jej zadaniem jest leczenie tych zaburzeń poprzez stosowanie leków ziołowych, terapii i innych leczniczych naturalnych środków.

Jednak trzeba przede wszystkim pamiętać, że Ajurweda to system medycyny prewencyjnej, której zadaniem jest pomóc w przekazaniu wiedzy i praktyki aby ciało i umysł pozostały w jak najlepszej kondycji zdrowotnej.

Tradycyjna Ajurweda uczy, że należy dążyć do zdrowia nie tylko poprzez osiągnięcie właściwego funkcjonowania organizmu, ale należy połączyć zdrowie fizyczne ze zdrowiem psychicznym.  Bo bardzo często dochodzi do choroby, kiedy nasza psychika zaczyna się poddawać. Ajurweda wymaga zrozumienia odpowiedniego stylu życia, w który powinno się egzystować. Obejmuje dietę, sen, komunikację, interakcję i wiele innych aspektów życia.

Korzyści z Ajurwedy

Ponad pięć tysięcy lat temu starożytni mędrcy Indii uczyli Ajurwedy z najstarszych tekstów The Vedas. Celem tego systemu leczenia było sprecyzowanie, jak dana osoba mogłaby wykorzystać prawa natury do rozwiązywania swych problemów zdrowotnych w ciele, a także utrzymać właściwy stan zdrowia przez całe swoje życie.

Wdrożenie systemu Ajurwedy w styl życia pomoże nam:

 • Zapobiegać przyszłym schorzeniom, które inkubują się w ciele.
  Daje zrozumienie naszemu ciału i umysłowi, aby utrzymać zdrowie.
 • Naucza nas o naszej osobistej naturze i cechach, dzięki czemu wiemy, na co jesteśmy bardziej podatni.
 • Posiadać odpowiednią wiedzę, abyśmy mogli leczyć jakąkolwiek chorobę.
 • Doprowadzić do właściwego przebiegu działań, gdy przechodzimy w pewnym okresie życia trudności.
 • Ajurweda traktuje, leczy objawy, ale przede wszystkim leczy przyczynę choroby a nie tylko objawy.
Ajurweda

Jak Ajurweda pomaga w leczeniu chorób?

Ajurweda

Ajurweda klasyfikuje dolegliwości i choroby na cztery etapy.

 1. Dolegliwość lub choroba, która jest uleczalna.
 2. Choroba, która nie jest łatwa w leczeniu może być wyleczona.
 3. Choroba, która nie jest wyleczona  może być leczona.
 4. Choroba, która nie jest wyleczona.

Kiedy zaczynamy chorować zawsze przechodzimy przez jeden z tych etapów . Ponieważ Ajurweda jest zainteresowana główną przyczyną choroby lub dolegliwości, leczenie rozpoczyna się od zrozumienia, gdzie problem się rozpoczął. Kiedy przyczyna zostanie zidentyfikowana jako fizyczna, umysłowa lub duchowa, można dopiero wtedy rozpocząć leczenie.

 

Cała diagnoza poszukiwania przyczyn choroby polega na:

 • Przesłuchaniu osoby o jej życiu w przeszłości i teraźniejszości.
 • Obserwowanie danej osoby, aby zobaczyć, jaka jest jej natura.
 • Na końcu bada się pacjenta po przez badanie palpacyjne (najczęściej brzucha), aby sprawdzić, na  co ich ciało wskazuje.

Leczenie odbywa się po przez zabiegi na podstawowej kwestii, która obejmuje przyjmowanie małych dawek ziół, zrównoważone diety oraz zmienianie kilku podstawowych nawyków dnia codziennego. Natomiast, jeśli ktoś cierpi na długotrwałe dolegliwości, zabiegi wtedy  muszą być bardziej energiczne, jak Panchakarma (5 metod oczyszczania).

Kilka informacji o ziołach w Ajurwedzie.

Zioła stanowią dużą część życia Ajurwedy i Jogi. Ziół używa się aby leczyć i wspomóc ciało w odzyskaniu zdrowia lub zregenerować go. Zioła są naturalnymi lekami pochodzącymi z roślin o różnych właściwościach. Stosowane są do zapobiegania wszelkim chorobom oraz  i powinny być spożywane codziennie aby móc uchronić się przed wszelkimi chorobami. Istnieje kilka silnych ziół, które mogą być przydatne do procesu gojenia się lub wyleczenie osoby chorej oraz przy codziennym spożywaniu ich z łatwością utrzymamy zdrowy styl życia, bez wszelkich dolegliwości.

3645
3652
3654

Jak Ajurweda leczy przeziębienie?

Ajurweda

Ajurwedyjskie środki zaradcze na przeziębienie są określone przez charakter objawów zimna. Jeśli objawy są naturą Kapha, to określona żywność i zioła są podejmowane w celu zmniejszenia nierównowagi Kapha. Dotyczy to również objawów Pitta lub Vata.

Biorąc pod uwagę samoograniczającą naturę choroby, leczenie ma na celu zmniejszenie i być może skrócenie częstości występowania objawów, ale nie może ich natychmiast wyleczyć. Jeśli przeziębienie nie rozwinie się w inną, poważniejszą chorobę, jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, organizm ostatecznie leczy ten stan po przez prawidłowy odpoczynek i zrównoważoną dietę.

Dieta Ajurwedyjska

Ciało jest tym co jesz, więc cokolwiek jesz, staje się to tobą. Jest to podstawowe zrozumienie ajurwedyjskie.

W sercu Ajurwedy jest zasada zdrowia Agni lub ogień trawienny w żołądku. Jeśli zachowasz ten ogień zdrowy i palący tak, że może strawić on jedzenie i picie, co przekształci ten posiłek  w odżywcze składniki i energię, powodując w ten sposób utrzymanie twego ciała w zdrowiu. Ten ogień trawienny musi być w odpowiedniej mocy, aby móc wykonywać swoją pracę oraz działać odtruwająco na organizm. Tak więc trawienie znajduje się w czołówce doktryny  Ajurwedy dotyczący zdrowego życia. Czytaj dalej

Ajurweda