Czym jest Ajurweda?

Wiadomo, że joga jest starożytną nauką poświęconą równoważeniu umysłu ze względu na samo realizacje i świadomość. Ajurweda natomiast jest siostrzaną nauką poświęconą wyważeniem umysłu w stosunku do ciała. Ajurweda zajmuje się systemem diagnozowania zaburzeń równowagi ciała i umysły, które w dzisiejszych czasach nazywamy chorobami i innymi objawami dysfunkcji. Kolejnym jej zadaniem jest leczenie tych zaburzeń poprzez stosowanie leków ziołowych, terapii i innych leczniczych naturalnych środków.

Jednak trzeba przede wszystkim pamiętać, że Ajurweda to system medycyny prewencyjnej, której zadaniem jest pomóc w przekazaniu wiedzy i praktyki aby ciało i umysł pozostały w jak najlepszej kondycji zdrowotnej.

Tradycyjna Ajurweda uczy, że należy dążyć do zdrowia nie tylko poprzez osiągnięcie właściwego funkcjonowania organizmu, ale należy połączyć zdrowie fizyczne ze zdrowiem psychicznym.  Bo bardzo często dochodzi do choroby, kiedy nasza psychika zaczyna się poddawać. Ajurweda wymaga zrozumienia odpowiedniego stylu życia, w który powinno się egzystować. Obejmuje dietę, sen, komunikację, interakcję i wiele innych aspektów życia.

Ayurveda jest nauką ciała i umysłem.
Daje nam narzędzie do uzdrowienia i zachowania zdrowia

Ajurweda

Korzyści z Ajurwedy

Ponad pięć tysięcy lat temu starożytni mędrcy Indii uczyli Ajurwedy z najstarszych tekstów The Vedas. Celem tego systemu leczenia było sprecyzowanie, jak dana osoba mogłaby wykorzystać prawa natury do rozwiązywania swych problemów zdrowotnych w ciele, a także utrzymać właściwy stan zdrowia przez całe swoje życie.

Wdrożenie systemu Ajurwedy w styl życia pomoże nam:

 • Zapobiegać przyszłym schorzeniom, które inkubują się w ciele.
  Daje zrozumienie naszemu ciału i umysłowi, aby utrzymać zdrowie.
 • Naucza nas o naszej osobistej naturze i cechach, dzięki czemu wiemy, na co jesteśmy bardziej podatni.
 • Posiadać odpowiednią wiedzę, abyśmy mogli leczyć jakąkolwiek chorobę.
 • Doprowadzić do właściwego przebiegu działań, gdy przechodzimy w pewnym okresie życia trudności.
 • Ajurweda traktuje, leczy objawy, ale przede wszystkim leczy przyczynę choroby a nie tylko objawy.

Jak Ajurweda pomaga w leczeniu chorób?

Ajurweda klasyfikuje dolegliwości i choroby na cztery etapy.

 1. Dolegliwość lub choroba, która jest uleczalna.
 2. Choroba, która nie jest łatwa w leczeniu może być wyleczona.
 3. Choroba, która nie jest wyleczona  może być leczona.
 4. Choroba, która nie jest wyleczona.

Kiedy zaczynamy chorować zawsze przechodzimy przez jeden z tych etapów . Ponieważ Ajurweda jest zainteresowana główną przyczyną choroby lub dolegliwości, leczenie rozpoczyna się od zrozumienia, gdzie problem się rozpoczął. Kiedy przyczyna zostanie zidentyfikowana jako fizyczna, umysłowa lub duchowa, można dopiero wtedy rozpocząć leczenie.

Ajurweda

Cała diagnoza poszukiwania przyczyn choroby polega na:

 • Przesłuchaniu osoby o jej życiu w przeszłości i teraźniejszości.
 • Obserwowanie danej osoby, aby zobaczyć, jaka jest jej natura.
 • Na końcu bada się pacjenta po przez badanie palpacyjne (najczęściej brzucha), aby sprawdzić, na  co ich ciało wskazuje.

Leczenie odbywa się po przez zabiegi na podstawowej kwestii, która obejmuje przyjmowanie małych dawek ziół, zrównoważone diety oraz zmienianie kilku podstawowych nawyków dnia codziennego. Natomiast, jeśli ktoś cierpi na długotrwałe dolegliwości, zabiegi wtedy  muszą być bardziej energiczne, jak Panchakarma (5 metod oczyszczania).

Kilka informacji o ziołach w Ajurwedzie

Zioła stanowią dużą część życia Ajurwedy i Jogi. Ziół używa się aby leczyć i wspomóc ciało w odzyskaniu zdrowia lub zregenerować go. Zioła są naturalnymi lekami pochodzącymi z roślin o różnych właściwościach. Stosowane są do zapobiegania wszelkim chorobom oraz  i powinny być spożywane codziennie aby móc uchronić się przed wszelkimi chorobami. Istnieje kilka silnych ziół, które mogą być przydatne do procesu gojenia się lub wyleczenie osoby chorej oraz przy codziennym spożywaniu ich z łatwością utrzymamy zdrowy styl życia, bez wszelkich dolegliwości.

Bhringaraj

Wspomaga układ krążenia, układ pokarmowy i układ nerwowy. Pomaga odmłodzić ciało i zapobiega starzeniu się.

Kolendra

Wspomaga układ trawienny,
oddechowy i moczowy.
Pomaga zapobiegać alergii i
początku biegunki.

Szafran

Wspomaga układ krążenia, pokarmowy, rozrodczy i nerwowy. Działa jako afrodyzjak dla kobiet i jest nawet znany jako Środek wzmacniając .

Kminek

Wspomaga układ krążenia, trawienny i oddechowy.
Wspomaga również prawidłowo funkcjonować organizmowi.

Lukrecja

Wspomaga układ oddechowy, nerwowy i trawienny.  Skutecznie działa wykrztuśnie, pomagając wydalać śluz z organizmu.

Płatki róż

Wspomaga krążenie, a u kobiet system rozrodczy i nerwowy. Pomaga łagodzić stan zapalny i regulować miesiączkę.

Shatavari

To zioło chłodzące jest stosowane do regulowania poziomu hormonów, zwłaszcza u kobiet i jest tonikiem odmładzający  układ rozrodczy.

Kurkuma

Wspomaga układ oddechowy, trawienny i krążeniowy. Ma silne właściwości antybiotyczne i może być stosowana  z miodem na swędzącą lub posiniaczoną skórę.

Gotu Kola

Wspomaga układ krążenia, pokarmowy i nerwowy. Pomaga rozwijać zaburzenia układu nerwowego i poprawia pamięć i inteligencję.

Imbir

Wspomaga układ trawienny i oddechowy. Jest powszechnie używany do wspomagania trawienia, ale jest również działa wzmacniająco na serce.

Bazylia

Wspomaga układy trawienne, nerwowy  i oddechowy. Pomaga zwiększyć świadomość i poprawiać jasność umysłu.

Koper włoski

Wspomaga układ trawienny, nerwowy i moczowy. Jest powszechnie stosowany w celu wzmocnienia trawienia, a także do uspokojenia nerwów.
Ajurweda

Jak Ajurweda leczy przeziębienie?

Ajurwedyjskie środki zaradcze na przeziębienie są określone przez charakter objawów zimna. Jeśli objawy są naturą Kapha, to określona żywność i zioła są podejmowane w celu zmniejszenia nierównowagi Kapha. Dotyczy to również objawów Pitta lub Vata.

Biorąc pod uwagę samoograniczającą naturę choroby, leczenie ma na celu zmniejszenie i być może skrócenie częstości występowania objawów, ale nie może ich natychmiast wyleczyć. Jeśli przeziębienie nie rozwinie się w inną, poważniejszą chorobę, jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, organizm ostatecznie leczy ten stan po przez prawidłowy odpoczynek i zrównoważoną dietę.

Dieta Ajurwedyjska

W sercu Ajurwedy jest zasada zdrowia Agni lub ogień trawienny w żołądku. Jeśli zachowasz ten ogień zdrowy i palący tak, że może strawić on jedzenie i picie, co przekształci ten posiłek  w odżywcze składniki i energię, powodując w ten sposób utrzymanie twego ciała w zdrowiu. Ten ogień trawienny musi być w odpowiedniej mocy, aby móc wykonywać swoją pracę oraz działać odtruwająco na organizm. Tak więc trawienie znajduje się w czołówce doktryny  Ajurwedy dotyczący zdrowego życia. Czytaj dalej

Ajurweda