Posted on / by pureayurveda / in Joga

7 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem maty do jogi.

 •   
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Mata do jogi to nieodzowna rzecz dla każdego jogina. Jednak jaką wybrać? Jaka mata będzie najlepsza? W tym artykule opisałam podstawowe czynniki jakimi powinieneś się kierować przy ich zakupie.

W końcu postanowiłaś /- eś praktykować jogę i za nim zaczniesz ją ćwiczysz chcesz zakupić matę i tu się może pojawić malutki problem, mianowicie jaką wybrać matę do ćwiczeń jogi? Jest ich tak dużo i wszystkie praktycznie wyglądają tak samo! Nagle zaczynasz być zdezorientowana / -y .

Mata do jogi jest jednym z podstawowych akcesoriów, których potrzebujesz aby móc zacząć praktykować. Chociaż wszystkie maty wyglądają podobnie, różnią się one znacznie pod względem materiału, grubości i rozmiaru. Znalezienie tej jednej jedynej , która odpowiadałaby Twoim potrzebom, ma ogromny wpływ na wygodę w czasie wykonywania pozycji.

Dlatego napisałam ten artykuł z myślą dla Ciebie. Chcę Ci przekazać kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać właściwą matę do jogi.

Jak wybrać odpowiednią matę do jogi?

1. Wybierz matę, która będzie odpowiednia do rodzaju jogi

yoga-mat-1743203__340

Rodzajów jogi jest aż 9 typów. Wiedza o rodzaju jogi, którą będziesz ćwiczyć, jest bardzo kluczowym aspektem wyborów odpowiedniej maty. Formy Hatha, Yin, Asthanga i Kundalini najczęściej dotyczą mniejszego poruszania się z jednego miejsca do drugiego. Tak więc, musisz wybrać  mate, która zapewnia przyzwoity chwyt i jest wygodna do siedzenia, tak by najbardziej pasowała do tych kształtów.

Formy takie jak Vinyasa, Iyengar i pozycje relaksacyjne w jodze obejmują bardziej złożone ruchy ciała. Wymagają one maty, która zapewnia silny chwyt (antyposlizgowa) i ma większą przyczepność aby móc  utrzymać pozycje bez poślizgnięcia się.

Hot joga i joga Bikram to rozległe formy jogi, które wymagają ciągłego poruszania się w ogrzewanym pokoju. Dla tego środowiska istnieją specjalnie zaprojektowane maty i takich należałoby szukać. Takie maty nie absorbują potu i zapobiegają wszelkim uszkodzeniom spowodowane przez pot.

2. Wybierz matę o odpowiedniej grubości

Maty do jogi mają zakres pomiędzy 6,35  i 3,17 milimetra. Jeśli jesteś początkująca / -y, potrzebujesz grubszej maty na dla wygody. Jest to również konieczne w wyborze, jeśli masz wrażliwe stawy.

Niestety grube maty mają jedną wadę, że mogą mieć wpływ na stabilność, powodując utratę równowagi w czasach wykonywania pewnych pozycji. Jeśli nie jesteś pewna / -ien co do grubości, zacznij od 4,26 milimetra.

Na rynku istnieją maty wyściełane, które składają się z wewnętrznej warstwy wykonanej z pianki i zewnętrznych warstw bawełnianej. Choć są wygodne, nie zapewniają wystarczającej przyczepności do ćwiczeń pewnych pozycji.

3. Odpowiednia przyczepność

mata do jogi

Jeszcze jednym ważnym czynnikiem do rozważenia jest powierzchnia mat. Zapewne w czasie ćwiczeń nie chcesz widzieć, jak jedna z twoich stóp przesuwa się nieumyślnie, kiedy wykonujesz pozycję trójkąta. Maty antypoślizgowe, znane także jako lepkie maty, są specjalnie zaprojektowane do tego celu. Ta właściwość sprawia, że mata przykleja się do podłoża i zapewnia pełną stabilność czasie ćwiczeń.

4. Waga maty

Waga maty jest ważnym czynnikiem, jeśli masz zamiar codziennie przenosić matę do klasy lub po prostu często wyjeżdżasz i chcesz mieć ją zawsze przy sobie. Idealna mata do tych celów nie powinna ważyć więcej niż 4 kg, co w przeciwnym razie uczyniłoby ją masywną. Jeśli jesteś częstym podróżnikiem i ćwiczysz jogę codziennie, lżejsza mata nie zajmie dużo miejsca w torbie. Ponadto łatwa jest w przechowywaniu.

Jeśli ćwiczysz jogę w domu i nie zwijasz jej często, wtedy waga maty nie jest już aż tak istotna.

5. Zwróć uwagę na materiał maty

Poli Vinyl Chlorek (PVC) jest szeroko stosowanym materiałem do wytwarzania maty. Ta chemia jest nie tylko niekorzystna dla środowiska, ale także może być czynnikiem rakotwórczym. Najlepszą alternatywą są maty bez PVC, które nie stwarzają zagrożeń dla zdrowia. Na rynku dostępne są maty gumowe, które są wykonane z naturalnego lateksu i są dużo tańsze lub ekologiczne wykonane z kauczuku. 

Istnieją również maty wykonane z bawełny. Ale nie zyskały one znacznej popularności ze względu na brak przyczepności i zwiększoną zdolność pochłaniania potu. Ze względu, że pot łatwo się wchłania, często należy dokonywać czyszczenia maty.

Ja osobiście korzystam z maty firmy Manduka i jestem z niej bardzo zadowolona.

6. Wybierz odpowiedni rozmiar

mata do jogi

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie maty mają 1,72 m długości i 60 m szerokości. To rozmiar odpowiedni dla osób ze średnią wysokością i ramą. Ale jeśli jesteś wyższa / -y, dostępne są również długie i szerokie maty. Znowu upewnij się, że większy rozmiar nie sprawi, że twoja mata będzie zbyt ciężka i czy faktycznie jest Ci potrzebna znacznie większa.

Pamiętaj, że ręce i nogi nie powinny wychodzić po za obszar maty podczas wykonywania sawanana, ponieważ pozwali to na przejście energii na ziemię. Właściwy rozmiar odgrywa zatem istotną rolę.

7. Wybierz kolor, który będzie Cię pozytywnie nastrajał

Estetyczny wygląd maty wpływa bezpośrednio na poziom zainteresowania jogą. Wybierz kolor i wzór, który Cię zainteresuje i utrzyma wysokie emocje. Choć wydaje się to banalne, to czynnik ten jednak pomaga utrzymać zapał do nauki.

Więc następnym razem, kiedy będziesz kupować matę do jogi, sprawdź czy odpowiada ona tym czynnikom. Dbałość o szczegóły przy zakupie zapewni komfort, przyczepność i wsparcie.


 •   
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: