Posted on / by pureayurveda / in Ajurweda / 2 komentarze

5 ziół dla zrównoważenia hormonów

 •   
 • 90
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hormony to czasem problematyczny temat dla kobiet. Czasem wszelkie choroby są spowodowane właśnie przez ich wahania. Dlatego przygotowałam dla Ciebie listę ziół dla ich zrównoważenia.

Wiele kobiet zmaga się ze zmianami hormonalnymi przed jak i w czasie miesiączkowania (tzw. PSM) lub menopauzy a jeszcze inne cierpią z powodu bezpłodności. Bardzo często takie zaburzenie równowagi hormonalnej spowodowane jest dysfunkcją układu endokrynologicznego, dla przypomnienia jest to układ gruczołowy.  Z tego względu chciałabym na wstępie zadedykować ten artykuł właśnie kobietą! Bo każdą z nas dosięga ten problem dyskomfortu fizycznego jak i psychicznego. Chcę Wam pokazać klika naturalnych ziół, które można stosować, aby ujarzmić balans hormonalny i aby powrócił on do równowagi.

Hormony, wydajemy się, że zanim sięgać po tabletki hormonalne, czyli zaczerpać na starcie porady medycyny konwencjonalnej, warto najpierw wypróbować naturalną terapię. Musisz wiedzieć, że istnieje sporo ziół, które mogą pomóc Ci zrównoważyć hormony i nie odczuć tej dysfunkcji.

Tu masz 5 ziół, które ja osobiście polecam i które sama stosuje na wzgląd, iż moje menstruacje są bardzo bolesne a hormony w tym czasie bardzo mi wariują. Jeśli też masz taki problem to serdecznie zachęcam do dalszego zgłębiania tajników ziół na zrównoważenie hormonów oraz zachęcam do przeczytania artykułu dot. Asan jogi, które pozwolą uśmierzyć ból menstruacyjny. Czytaj więcej o jodze menstruacyjnej.

1. Maca

Maca stosowana jest już od wieków przez Peruwiańczyków w celu leczenia bezpłodności, zrównoważenia hormonów, zwiększenia libido i wytrzymałości. Roślina ta nie wytwarza hormonów, jednak działa ona jako zioło adaptogenne, co oznacza, że dostosowuje się ono do okoliczności każdego organizmu i równoważy hormony w zależności od potrzeb. Jeśli dany organizm wytwarza zbyt dużo lub zbyt mało hormonów, wtenczas maca działać będzie w przeciwnym kierunku, czyli zwiększając niedobór lub zmniejszając produkcję hormonów. Technicznie, można tą roślinę nazwać takim regulatorem, gdyż spełnia wszystkie wymogi jakie powinien mieć sprawny regulator. Mianowicie, reguluje hormony oraz zapewnia im kontrolę, niepozwalając im wymknąć się spod kontroli.

Maca stymuluje i odżywia przysadkę i podwzgórze  układu endokrynnego, które są znane jako „gruczoły mózgowe”. Te dwa gruczoły są odpowiedzialne za regulowanie wszystkich innych gruczołów produkujących hormony. Dzięki tym „gruczołom mózgowym” istnieje możliwość  przywrócenia w sposób naturalny równowagi pozostałym gruczołom.

Maca nie jest  tylko dla kobiet! Mogą ją spożywać również mężczyźni, aby zwiększyć libido i wytrzymałość. Można by ja określić jako naturalną „Viagrą”. Wspomnieć należałoby, że 40-50 procent przypadków to mężczyźni mogą być niepłodni, dlatego biorąc to zioło można w ten sposób pomóc w ruchliwości plemników, objętości i ich jakości.

2. Liście malin

Liście malin jako herbatka ma dość przyjemny smak i jest bogata w składniki odżywcze. To zioło zasłynęło z właściwości wzmacniających macice. Po za tym jest ono bogatym źródłem witamin, szczególnie witaminy C i minerałów.

Liście malin mają wiele zalet poza wzmocnieniem macicy. Wiadomo, że przyczyniają się do wzrostu płodności u mężczyzn i kobiet, zapobiegają poronieniu i krwotokowi, a także pomagają zmniejszyć ciężki przepływ krwi i bolesne skurcze menstruacyjne. Mogą złagodzić nudności związane z ciążą, zmniejszyć ból podczas i po porodzie oraz pomóc pobudzić produkcję mleka.

3. Niepokalanek pospolity (czyste drzewo jagód)

To zioło ma długą historię stosowania do regulacji hormonów. Bardzo często stosowany jest do leczenia endometriozy, niepłodności, PMS, zapobiegania poronieniu w pierwszym trymestrze oraz przy objawach menopauzy szczególnie przy odczuwaniu gorące .  Niepokalanek pospolity (czyste drzewo jagód) jest wykorzystywany w niektórych instytucjach jako regulator cyklu miesiączkowego, do rozpoczęcia miesiączkowania kobietom, które od dłuższego czasu problem z pojawieniem się okresu.

Zioło to nie zawiera rzeczywistych hormonów, ale działa jak, naturalnie równoważy hormony organizmu poprzez regulowanie przysadki mózgowej, o czym mówiłam wcześniej w przypadku macy. W czasie regulacji przysadki ma on wpływ na działanie innych gruczołów, które biorących udział w tym układzie endokrynnym. Przysadka wysyła sygnał do innych gruczołów, aby powiedzieć im, kiedy i jak dużo hormonu mają wyprodukować. Ten system komunikacyjny nazywa się pętlą sprzężenia zwrotnego hormonalnego. Jeśli przysadka pracuje nie jest prawidłowo, wówczas skuteczność  równowagi hormonalnej innych gruczołów jest zaburzona.

4. Ostropest plamisty

Ostropest znany jest jako jednym z najlepszych ziół czyszczących wątrobę, a zdrowa wątroba ma zasadnicze znaczenie dla równowagi hormonalnej. Z tego powodu wiele kobiet ma nadmiar estrogenu i niedobór progesteronu właśnie przez zanieczyszczoną wątrobę. Dziwne prawda? Ale tak się dzieje! Wiele osób nie wie, że nadmiar estrogenów jest filtrowany z organizmu przez wątrobę.

Jeśli wątroba jest zatłoczona i stagnacja organizmu nie może wyeliminować  nadmiaru estrogenu i wrócić do organizmu. Wątrobę można troszkę tak nazwać jako zakład przetwórczy odpadów toksycznych naszego ciała, takich jak chemikalia, metale ciężkie, grzyby i inne toksyny. Wiele z tych toksyn może działać naśladując hormony w naszym organizmie i prowadzić do dalszej nierównowagi hormonalnej.

5. Słoma owsiana

Słoma owsiana, myśląc o ziołach, raczej byś ich nie wymieniła. Jednak w lecznictwie jest ona bardzo korzystna dla organizmu.  Stosować można ją  w celu wzmocnienia nerwów, uspokojenia ciała, wzmocnienia krwi, ustabilizowania nastrojów, wzmocnienia trawienia, żołądka, równowagi układu endokrynnego lub tych gruczołów produkujących hormony, wspierania układu kostnego ze względu na bogactwo biodostępnego wapnia, magnezu i krzemionki oraz uspokaja centralny układ nerwowy.

Inne zalety tego zioła?  Jest on bardzo korzystny dla włosów, skóry i paznokci, jest moczopędny, obniża poziom cholesterolu i jest idealny by utrzymać serce w zdrowiu.

Źródła ilustracji:

 1. http://smileandstyle.net/maca-the-superfood/
 2. http://rosliny-lecznicze.pl/niepokalanek-mnisi/

 •   
 • 90
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

2 thoughts

 • To niesamowite ile dóbr na każdym kroku daje nam natura! Właśnie poszukuję produktów do swojego zamówienia na stronie https://www.magicznyogrod.pl/zielarnia/ziola.html i dzięki temu wpisowi mam inspirację :) Pierwszy raz przeczytałam o liściach malin, kto by pomyślał, że to, co zawsze omijamy przy zbieraniu, ma takie cenne właściwości :)
  • Oj tak ;) nie zdajemy sobie sprawy, że to co wydaje nam się, że nadaje do jedzenia tak naprawdę jest bardzo dobroczynne dla naszego organizmu ;) bardzo się cieszę, że mój wpis zainspirował Cię do zamówienia wspaniałych produktów ;)

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: