Joga – indyjski system leczniczy
Posted on / by pureayurveda / in Joga

Joga – indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady

 •   
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Książkę pt. „Joga – indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady” wydano 16 października 2018. Po raz drugi wydana w języku polskim. Z tego powodu jestem bardzo zadowolona! Ponieważ joga zyskuje coraz więcej zwolenników i to bardzo dobrze, że na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej pozycji o tematyce jogi.

Trochę o Autorach

Autorami niniejszej książki są Swami Kuvalayananda (1883-1966) i S.L. Vinekar (1907-1967), czyli prekursorzy jogi, którzy jako pierwsi opisali jej wpływ na układ narządów człowieka takich jak układ: nerwowy, sercowo – naczyniowy, oddechowy i pokarmowy. Prócz tego pomagają zrozumieć fizjologiczne skutki prawidłowego wykonywania asan, praktyki oddechowej oraz oczyszczania organizmu.

Budowa książki

Książka „Joga – indyjski system leczniczy” składa się z pięciu głównych rozdziałów, które opisują podstawowe metody i zasady leczenia jogą.  Dodatkowo znaleźć można na końcu załącznik który zawiera wykaz ćwiczeń jogi zalecanych dla osób o przeciętnym stanie zdrowia.

Pierwsza publikacja tego tytułu miała miejsce ponad 50 lat temu i została wydana specjalnie na życzenie Ministerstwa Zdrowia Indii.

Co kryje w środku „Joga – indyjski system leczniczy”?

Joga staje się popularna na całym świecie. To fakt. Jednak do niedawna większość z nas utożsamiała ją jako zwykłe „mało wysiłkowe” ćwiczenia. Nieraz można nawet było się spotkać z tym, że jest częścią religii itp. Jednak z biegiem czasu całe szczęście spojrzenie na jogę się zmieniło. Wiemy już, że jest ona metodą wewnętrznego samodoskonalenia i pokonywania własnych słabości. Jednak to nie tylko te cechy sprawiają, że joga jest dobroczynna dla człowieka. Trzeba spojrzeć na nią jeszcze z inne strony. Jakiej? Właśnie tu, w tej książce możesz się dowiedzieć czym jeszcze jest joga. Mianowicie, uzmysłowić sobie, że można jej naukę wykorzystać w terapii wielu chorób a głównie tych o podłożu psychosomatycznym. Bo takie spojrzenie na człowieka jako całokształt, czyli połączenie części psychofizycznej i fizjologicznej jako jedność może pozwolić na postawienie celnej diagnozy. A efektem tego jest wystawienie odpowiednich zaleceń leczniczych. Z Ajurwedy wiadomo, że ciało i umysł są ze sobą wiernie połączone i ich równowaga jest przyczyną dobrego zdrowia.

Co jeszcze interesującego kryje ten podręcznik? No tu, to na pewno zwrócisz szczególną uwagę bo w bardzo przystępny sposób omawia praktykę asan, mudr i bandhy w kontekście ich roli w lecznictwie chorób.

Cały czwarty rozdział przedstawia metody leczenia i zasad odżywiania, higieny nosa, gardła, żołądka czy też jelit.

Joga – indyjski system leczniczy

Dla kogo jest książka?

„Joga – indyjski system leczniczy” skierowana jest generalnie do wszystkich. A szczególnie  instruktorów jogi, psychiatrów, psychologów czy też lekarzy o różnych specjalizacjach.

Podsumowanie

Publikacja jest świetnym prezentem dla joginów! Napisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla wszystkich. Dodatkowo posiada dużo wartościowych schematów, które bardzo dobrze obrazują co się dzieje w tekście. Szczególną moją uwagę zwróciły ryciny z zapisu kimograficznego zmian ciśnienia w czasie oddychania np. praktyki Uddijana.

Joga – indyjski system leczniczy

Na koniec pragnę przytoczyć opinię na temat tej książki wypowiedzianą przez Lekarza prof. dr hab. med. Andrzeja Kokoszka, kierownika II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prezentowana książka przedstawia jogę w sposób, który umożliwia włączenie tej praktyki w postępowanie terapeutyczne w ramach współczesnej medycyny. Uważam, że osoby zainteresowane różnymi szkołami jogi znajdą tu informacje, które ułatwią zrozumienie związków jogi z medycyną.

Myślę, że te słowa przekonają już chyba każdego do przeczytania tej książki.


 •   
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: